| کد مطلب: ۱۰۶۶۱۵۹
لینک کوتاه کپی شد

حمید جبلی: دلتنگ تئاتر شده‌ام

آرمان ملی : نشست پژوهشی «گذری بر درام‌نویسی ایرانی از میرزاآقا تبریزی تا درام‌نویسان معاصر» با نگاهی به نمایشنامه «سوسمار» روز جمعه سوم شهریور ۱۴۰۲ با همکاری موسسه فرهنگی اوسان در مجموعه فرهنگان قریب برگزار شد.

حمید جبلی: دلتنگ تئاتر شده‌ام

حمید جبلی بازیگر، کارگردان، نویسنده، صداپیشه، محمد رحمانیان نویسنده، کارگردان و مدرس تئاتر، رحمت امینی نمایشنامه‌نویس، کارگردان و پژوهشگر و میترا علوی‌طلب پژوهشگر تئاتر و مدرس دانشگاه در این نشست که با مدیریت علی کریمی پژوهشگر ادبیات برگزار شد، حضور داشتند. در ابتدای این نشست، حمید جبلی ضمن خوش‌آمدگویی به حاضران در نشست گفت: همه‌کاره‌ هیچ‌کاره به من می‌گویند. ما بچه‌های قدیم کانون که از دهه ۵۰ در کلاس‌های این مجموعه شرکت می‌کردیم در همه زمینه‌های هنری تجربه کسب کردیم. شاید به خواسته خودم بوده که ۲ دهه از تئاتر دور بوده‌ام ولی خیلی زیاد دلتنگ تئاتر شده‌ام و دوباره می‌خواهم کارهایی در حد توانم انجام دهم.

وی ادامه داد: من از دهه ۶۰ عکاسی تئاتر می‌کردم و به‌ واسطه آتیلا پسیانی در گروه «تئاتر بازی» بودم و اصلا روابطم با تئاتر قطع نشده بود. جبلی یادآور شد: تئاتر و ادبیات نمایشی همیشه بر هنرها تأثیرگذار بوده است. سینما نیز قصه‌گویی را از نمایش الهام می‌گیرد و به شکل امروزی نمایان می‎شود. محمد رحمانیان دیگر سخنران این نشست درباره جبلی گفت: حمید جبلی همیشه برایم عجیب بود. وقتی نخستین کارهایش را دیدم برایم سؤال شد که آدمی که آثار طنز زیادی در کارنامه هنری خود دارد چرا این‌قدر تلخ‌اندیش است. وی افزود: جبلی در عکاسی، کارگردانی و نویسندگی بسیار درخشان است و به‌نظرم هرجایی که بوده اثری از خود باقی گذاشته است.

رحمانیان اظهار کرد: در نمایشنامه جدید حمید جبلی یعنی «سوسمار» ردپای تئاتر ابزورد و جهان واقعی کاملا مشهود است. به‌‌نظرم این نمایش برای مخاطب بسیار جذاب خواهد بود و جسارت را در فضای فانتزی و واقعی جبلی می‌توان دید. میترا علوی‌طلب هم بیان داشت: قدمت نمایشنامه‌نویسی در ایران به‌ اندازه یونان نیست و حدود ۱۷۰ سال از عمر آن می‌گذرد. از سال ۱۲۲۹ هجری شمسی که آخوندزاده اولین نمایشنامه‌اش را می‌نویسد تا سال ۱۳۲۱ که دوران پهلوی اول است ما شاهد دوران تکوین نمایشنامه‌نویسی در ایران هستیم. در این دوران امر قدیمی و سنتی دیگر قابل‌پذیرش نیست و از طرفی رویارویی با امر جدید کمی هراسناک بوده است. در نتیجه نویسندگان شروع به نوشتن کرده و نمایشنامه‌هایی خلق می‌کنند که از یک‌طرف نقد به سنت و از طرفی دیگر نقد به مدرنیته است. نمایش «سوسمار» از روز دوشنبه ۶ شهریور ساعت ۲۰و۱۵ با مدت‌زمان ۶۰ دقیقه اجرای خود را در تالار چهارسو تئاترشهر آغاز می‌کند.

 

ارسال نظر

هشتگ‌های داغ

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار