| کد مطلب: ۶۰۲۱۰۰
لینک کوتاه کپی شد

آمریکا: توافق تهران و ریاض به تنش‌زدایی گسترده‌ای در منطقه کمک می‌کند

معاون وزیر امور خارجه آمریکا در گفت‌وگویی به بیان مواضع این کشور درباره توافق ایران و عربستان سعودی برای ازسرگیری روابط دیپلماتیک پرداخت.

آمریکا: توافق تهران و ریاض به تنش‌زدایی گسترده‌ای در منطقه کمک می‌کند

آرمان ملی آنلاین ایسنا و به نقل از روزنامه نشنال باربارا لیف نوشت، معاون وزیر امور خارجه آمریکا در امور خاور نزدیک توافق ایران و ریاض را برای ازسرگیری روابط دیپلماتیک که اخیرا با میانجیگری چین انجام شد، «لحظه‌ای بسیار مهم» تلقی کرد.
لیف در گفت‌وگویی اختصاصی با این روزنامه مدعی شد که این توافق «یک تنش‌زدایی است نه صمیمیت یا مصالحه. این توافق ازسرگیری روابطی است که تا رخدادهای ژانویه ۲۰۱۶ پابرجا بود.»
او در ادامه گفت که این اتفاق می‌تواند «نشانه‌ای از تنش‌زدایی گسترده‌تری باشد.»
معاون وزیر امور خارجه آمریکا درباره حمایت آمریکا از این موضوع گفت: آمریکا به طور فعالانه سعودی‌ها را تشویق می‌کرد تا با ایرانی‌ها تعامل کنند. این چیزی بود که خودشان هم به آن فکر می‌کردند و وقتی دولت ما روی کار آمد، مشتاقانه به آن اقدام کردند.»
او همچنین درباره اهمیت این توافق گفت: ما فکر می‌کنیم این اتفاق خیلی خوب و بزرگی است.اگر ایران به تعهداتش عمل کند، یک گشایش مهم خواهد بود.
لیف با تکرار لفاظی‌های آمریکا علیه نقش ایران در منطقه مدعی شد که این توافق می‌تواند «منجر به عبور از فعالیت‌های ایران در حوزه سیاست خارجی آن در مدتی بیش از چهل سال باشد که منجر به ایجاد ناامنی در مناطق خارجی نزدیک به آن می‌شد و به نوعی هدف بالابردن امنیت خود آن را دنبال می‌کرد.»
او درباره نقش چین در انجام شدن این توافق، مدعی شد که پکن «نقش میزبان را داشت نه میانجی.»

ارسال نظر

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار