| کد مطلب: ۱۱۰۸۷۴۷
لینک کوتاه کپی شد

تشدید تنش‌های دریایی در این ۲ کشو؛ هشدار پکن به فیلیپین

رئیس جمهور فیلیپین وعده داده بود با هر گونه اقدام غیرقانونی، اجباری، زورگویانه و حملات خطرناک گارد ساحلی چین مقابله می‌کند.

تشدید تنش‌های دریایی در این ۲ کشو؛ هشدار پکن به فیلیپین

به گزارش آرمان ملی آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ آمریکا برای اعمال سیاست مهار علیه چین به دنبال ایجاد ائتلاف‌ها و اتحاد‌ها در شرق آسیا با کشور‌های مختلف است. فیلیپین یکی از این کشورهاست. 

فردیناند مارکوس، رئیس جمهور فیلیپین (یکشنبه) اعلام کرد دستور تقویت امنیت دریایی به منظور مقابله با طیف گسترده‌ای از چالش‌های جدی علیه تمامیت ارضی و صلح فیلیپین را صادر کرده است. 

در این دستور آمده است: علی رغم تمامی تلاش‌ها به منظور ارتقای ثبات و امنیت در حوزه دریایی ما، فیلیپین همچنان با چالش‌های گسترده امنیتی مواجه است که تمامیت ارضی ما و موجودیت صلح آمیز فیلیپین را تهدید می‌کند. 

این دستور همزمان با تشدید تنش‌های دریایی با پکن در دریای چین جنوبی صادر می‌شود. در این دستور که به تازگی مفاد آن منتشر شده است نامی از چین برده نشده است، اما دو طرف طی ماه‌های اخیر بار‌ها در دریای چین جنوبی شاهد تقابل و تنش بودند به طوری که پکن بار‌ها به مانیل درباره تشدید تنش‌ها در این دریا هشدار داد. 

چین مدعی مالکیت بر بخش اعظمی از دریای چین جنوبی است که این مسئله با مخالفت کشور‌های همسایه مواجه شده است. از آنجا که آمریکا هژمونی چین در شرق آسیا را برنمی تابد، حاضر به پذیرش تسلط پکن بر این دریای پهناور بین المللی نیست. 

رئیس جمهور فیلیپین روز پنج شنبه وعده داده بود با هر گونه اقدام غیرقانونی، اجباری، زورگویانه، و حملات خطرناک گارد ساحلی چین مقابله کند.

 

ارسال نظر

هشتگ‌های داغ

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار