| کد مطلب: ۶۰۲۷۴۴
لینک کوتاه کپی شد

خطر کمبودهای دارویی در خردادماه بیخ گوش مردم

رئیس هیئت مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی نسبت به بروز کمبودهای دارویی در تیرماه و خردادماه به دلیل مشکلات تامین مواد اولیه دارو هشدار داد.

خطر کمبودهای دارویی در خردادماه بیخ گوش مردم

آرمان ملی آنلاین به گزارش شبکه شرق، محمد عبده‌زاده در نشست خبری امروز در سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی با اشاره به این‌که در حوزه تخصیص ارز به صنعت دارو با یک بلاتکلیفی و دیرکرد مواجه هستیم، اظهار کرد: کمبود نقدینگی، بلاتکلیفی وضعیت تخصیص ارز و افزایش بهای تمام شده داروها و سخت‌گیری در قیمت‌گذاری داروها و دستوری بودن این قیمت‌گذاری در سازمان غذا و دارو، منجر به بروز مشکلاتی در صنعت دارو شده است.

عبده‌زاده ادامه داد: الان ما باید از دولت خواهش کنیم که ارز صنعت دارو تأمین شود تا بتوانیم دارو را تأمین کنیم و کشور با کمبود دارو مواجه نشود در حالی که سیاست‌گذاران باید به سراغ صنعت بیایند تا بتوانند مشکلات کمبود دارو را مرتفع کنند.

وی افزود: شرکت‌ها از بهمن‌ماه سال گذشته تاکنون ارز دریافت نکرده‌اند و به همین دلیل در تیرماه و خردادماه افزایش تصاعدی کمبودهای دارویی را خواهیم داشت زیرا موجودی مواد اولیه دارویی برای تأمین دارو، کاهش یافته است.

رئیس هیئت مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی با اشاره به مشکل قیمت‌گذاری دستوری داروها تصریح کرد: شعار امسال مهار تورم و رشد تولید است. برای تحقق رشد تولید، باید توجه داشت که تولید وقتی رونق می‌یابد که صنعت دارو سودآور باشد و در صورتی تولید دارو برای صنعت سودآور خواهد بود که صادرات آن آزاد شود و در حوزه دارو، سرمایه‌گذاری شود در حالی که الان نرخ استهلاک از سرمایه‌گذاری پیشی گرفته است.

وی گفت: در صنعت تولید دارو، همه عوامل موثر بر تولید دارو از جمله مواد جانبی و بسته‌بندی مورد نیاز برای تولید دارو، مشمول قیمت‌گذاری دستوری نیستند، اما قیمت نهایی دارو مشمول قیمت‌گذاری دستوری است که این امر باعث افزایش قیمت تمام شده برای تولید دارو و درنتیجه سودآور نبودن تولید می‌شود که این امر منتج به کمبود دارو در کشور می‌شود.

ارسال نظر

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار