| کد مطلب: ۱۱۰۷۳۶۹
لینک کوتاه کپی شد

اولین علائم کمبود «ویتامین دی» کدام است؟

آیا «ویتامین دی» کافی به بدنتان می‌رسانید؟ پاسخ کارشناسان این است که میلیون‌ها نفر «ویتامین دی» کافی به بدنشان نمی‌رسانند.

اولین علائم کمبود «ویتامین دی» کدام است؟

به گزارش آرمان ملی آنلاین، افرادی که روزانه در خانه مشغول به کارند از دریافت «ویتامین دی» محروم‌اند. مهر نوشت: دکتر «کوین کوک»، پزشک در کلینیک‌های آویو با سابقه پزشکی داخلی و خانوادگی که در حوزه نیاز‌های غذایی و تغذیه بیماران تخصص دارد در این باره می‌گوید: ما خیلی بیرون از خانه و در فضای آزاد نمی‌رویم. قرار گرفتن در معرض آفتاب، رژیم غذایی مناسب و پوست بدن شما به فعال‌سازی «ویتامین دی» کمک می‌کند.

بدین ترتیب، افرادی که به دلیل ماهیت کارشان در خانه‌اند یا در فصل زمستان کمتر در معرض آفتاب قرار می‌گیرند، با کاهش چشمگیر «ویتامین دی» در بدن روبه‌رو می‌شوند.

بر پایه گزارش وب‌سایت کتابخانه ملی پزشکی مؤسسه ملی سلامت، در کشور آمریکا در حدود ۳۵ درصد از بزرگسالان به کمبود «ویتامین دی» دچارند.

بر اساس تخمین‌ها، بخشی از این ۳۵ درصد شامل افراد سالمند در مراکز نگهداری از سالمندان و افراد بستری‌شده در بیمارستان است.

دکتر کوک می‌گوید: این گروه با افزایش سن با تغییراتی در پوست و معده مواجه‌اند و در معرض خطر‌های بیشتری ناشی از کمبود «ویتامین دی» قرار دارند.

طبق اعلام کتابخانه ملی پزشکی و کلینیک کلیولند، افرادی که پوست تیره‌تری دارند در معرض خطر بیشتری به علت کمبود «ویتامین دی» قرار دارند. برخی شرایط پزشکی از جمله چاقی یا ابتلا به بیماری‌های کبد و کلیه نیز به کمبود «ویتامین دی» منجر می‌شود.

«ویتامین دی» چیست و چرا مهم است؟

کوک می‌گوید: نقش اصلی «ویتامین دی» کمک به بدن برای حفظ کلسیم و استخوان است؛ اما پژوهش‌های جدید نشان می‌دهد که در جا‌های دیگر بدن نیز نقش مهمی دارد.

به گفته او، بسیاری از مطالعات جدیدتر حاکی از آن است که کمبود «ویتامین دی» باعث کاهش انرژی و بد شدن خلق‌وخو می‌شود که احتمالا با اختلال عاطفی فصلی همراه است. داده‌های جدید درباره اختلال عاطفی فصلی یا افسردگی در ماه‌های زمستان منطقی به نظر می‌رسد، زیرا بسیاری از افراد به ویژه در نیمه شمالی کشور آمریکا در معرض آفتاب کمتری قرار دارند.

علائم کمبود «ویتامین دی» کدام است؟

کمبود «ویتامین دی» پدیده‌ای رایج است و بسیاری از افراد حتی از کمبود «ویتامین دی» در بدن مطلع نیستند.

برای بررسی میزان «ویتامین دی» در بدن، باید سالی یک بار به پزشک مراجعه کرد. بدین ترتیب است که می‌شود فهمید که آیا کمبود «ویتامین دی» داریم یا خیر.

از آنجا که کمبود «ویتامین دی» بر سلامت استخوان‌ها نیز اثرگذار است و مشکلاتی نظیر درد استخوان، کاهش تراکم استخوان و نرم شدن استخوان‌ها را به دنبال دارد، نخستین نشانه‌های این کمبود با تشدید استخوان‌درد ظاهر می‌شود.

کاهش مداوم تراکم استخوان یا همان پوکی استخوان، نگرانی جدی در افراد مسن‌تر است و به شکستگی استخوان منجر می‌شود.

خستگی و کمبود انرژی از دیگر نشانه‌های کمبود «ویتامین دی» است.

چگونه می‌توان میزان «ویتامین دی» را افزایش داد؟

بنابر اعلام ایندیپندنت، بهترین راه جبران کمبود «ویتامین دی» قرار گرفتن در معرض آفتاب و داشتن رژیم غذایی مناسب است. البته کرم یا اسپری ضد آفتاب را فراموش نکنید.

حدود ۵۰ تا ۹۰ درصد «ویتامین دی» از طریق پوست و با جذب نور خورشید به دست می‌آید. بقیه نیز در غذا‌های سرشار از «ویتامین دی» یا غنی‌شده با این ویتامین- مانند شیر و ماست و ماهی‌های چرب خاص- یافت می‌شود.

مکمل‌های «ویتامین دی» و روغن کبد ماهی نیز به افزایش میزان «ویتامین دی» در بدن کمک می‌کنند، ولی باید با راهنمایی و توصیه پزشک مصرف شوند.

 

ارسال نظر

هشتگ‌های داغ

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار