اخبار کوتــــاه

کدام معوقات بازنشستگان با حقوق آبان واريز مي‌شود؟

از بيستم ماه که پرداخت حقوق آبان بازنشستگان و مستمري‌بگيران آغاز شده، پرداخت معوقات فروردين بازنشستگان ساير سطوح هم آغاز شده است که به دنبال اعمال مصوبه شوراي عالي کار در زمينه افزايش سالانه حقوق بازنشستگان و مستمري‌بگيران ساير سطوح از شهريور سال‌جاري و پرداخت حقوق ماه‌هاي شهريور و مهر برمبناي افزايش يادشده، اين سازمان پيش از اين اعلام کرده بود پرداخت مطالبات پنج‌ماهه بازنشستگان ساير سطوح از آبان آغاز و به‌صورت پرداخت معوقه يک‌ماه به‌همراه حقوق هر ماه باقي‌مانده تا پايان سال، تسويه خواهد شد که بر اين اساس، همزمان با پرداخت حقوق آبان اين گروه از بازنشستگان سازمان تأمين‌اجتماعي که از بيستم آبان و بر اساس حروف الفبا آغاز شده، مطالبات فروردين آنان نيز به حساب اين گروه از بازنشستگان واريز مي‌شود. در همين باره، ميرهاشم موسوي، مديرعامل سازمان تأمين‌اجتماعي گفت: اين ماه، سومين ماه پرداخت مستمري ساير سطوح بازنشستگان با افزايش 38 درصد به اضافه 515 هزار تومان، اتفاق افتاد و طبق قولي که داده بوديم از بيستم ماه که پرداخت حقوق آبان بازنشستگان و مستمري‌بگيران آغاز شده، پرداخت معوقات مربوط به فروردين را هم آغاز کرده‌ايم که ان‌شاءا... در ماه‌هاي آينده نيز مابقي اين معوقات پرداخت خواهد شد. به گزارش ايبِنا، مديرعامل سازمان تأمين‌اجتماعي درباره بار مالي اين افزايش حقوق نيز گفت: افزايش اخير حقوق بازنشستگان ساير سطوح، ماهانه حدود 2600 ميليارد تومان بار مالي جديد براي سازمان ايجاد کرده است. در اين ماه الحمدلله توانستيم هم 2600 ميليارد تومان بار مالي افزايش حقوق ماهانه و هم معوقات يک‌ماهه فروردين را که آن هم 2600 ميليارد تومان بار مالي دارد و در مجموع بالغ بر 5 هزار ميليارد تومان را تأمين کنيم. گفتني است، در خرداد سال‌جاري و در مصوبه اوليه هيات‌وزيران در زمينه افزايش حقوق سالانه بازنشستگان سازمان تأمين‌اجتماعي، ميزان افزايش سالانه حقوق بازنشستگان غيرحداقل‌بگير 10 درصد اعلام و پرداخت شد که بعدها و در اواخر مهر با دستور رئيس‌جمهور، پيگيري معاون اول رئيس‌جمهور و حمايت مجلس شوراي اسلامي و با اصلاح مصوبه خرداد، ميزان افزايش سالانه حقوق اين گروه معادل مصوبه شوراي عالي کار و به ميزان 38 درصد به‌علاوه رقم ثابت 515 هزار تومان تعيين شد. متعاقب آن، حقوق شهريور و مهر بازنشستگان ساير سطوح بر اساس احکام جديد صادرشده و با اعمال اين افزايش پرداخت شد. مديرعامل سازمان تأمين‌اجتماعي در شهريور و پس از صدور احکام جديد حقوقي بازنشستگان ساير سطوح، اعلام کرده بود پرداخت معوقات فروردين تا شهريور اين بازنشستگان، از آبان آغاز مي‌شود؛ وعده‌اي که با پرداخت معوقات فروردين اين گروه همراه با حقوق آبان آنان، اجرايي شده است.

 

جزئيات جديد از واردات خودرو اعلام شد

بر اساس بخشنامه گمرک ايران، جزئيات ارزش خودرو‌هاي وارداتي مدل‌هاي 2020، 2021 و 2022 از سوي گمرک اعلام شد. مدير کل دفتر ارزش گمرک ايران، در بخشنامه‌اي به مديران کل گمرکات اجرايي و ستادي ارزش مدل‌هاي مختلف خودرو‌هاي سواري، کاميون، ماشين آلات راه سازي و موتور سيکلت را ابلاغ کرد. اين بخشنامه در راستاي تبصره 6 قانون خودرو و بر اساس مفاد صورت جلسات 735 لغايت 770 کميته مشترک گمرک و وزارت صمت تهيه شده و شامل ارزش خودرو‌هاي سواري، کاميون، ماشين آلات راه سازي و موتورسيکلت مدل ساخت 2020 و 2021 و 2022 به‌همراه تعرفه و شناسه ثبت شده در سامانه tsc ÇÓÊ.

 

نحوه خريد اوراق ارزي بانک مرکزي

مردم مي‌توانند با پرداخت معادل ريالي حداقل 1000 دلار و حداکثر 4000 دلار خريدار اوراق گواهي ارزي بانک مرکزي باشند و بانک مرکزي به منظور گسترش و تسهيل ابزارهاي مالي در شبکه بانکي کشور، اقدام به انتشار اوراق گواهي ارزي بانک مرکزي با عامليت بانک ملي ايران مي‌کند که اشخاص حقيقي بالاي 18 سال از روز شنبه مورخ 1401/8/28 مي‌توانند با مراجعه به شعب ارزي بانک ملي نسبت به خريد اين اوراق اقدام کنند. سهيل نظري، کارشناس ارزي اداره صادرات بانک مرکزي ضمن تشريح جزئيات انتشار اوراق گواهي ارزي بانک مرکزي اظهار داشت: اوراق گواهي ارزي بانک مرکزي به منظور تسهيل و گسترش ابزارهاي جديد مالي در شبکه بانکي طراحي و معرفي شده است و به عنوان يکي از گزينه‌هايي است که مردم مي‌توانند براي مديريت دارايي خود از آن استفاده کنند اين اوراق توسط بانک ملي به عامليت بانک مرکزي منتشر مي‌شود و معاف از ماليات است که با نام، براي افراد بالاي 18 سال قابل خريداري خواهد بود. نظري تصريح کرد: زيرساخت‌هاي فني و اقدامات عملياتي اين امر در بانک ملي در حال انجام است تا بتواند به نحو احسن اين خدمات را به مردم ارائه کند، بنابراين مردم مي‌توانند از روز شنبه 28 آبان ماه به شعب ارزي بانک ملي ايران مراجعه کنند و با پرداخت معادل ريالي حداقل 1000 دلار و حداکثر 4000 دلار خريدار اين اوراق باشند. به گزارش همشهري آنلاين، اين کارشناس ارزي اداره صادرات بانک مرکزي با بيان اينکه بازار متشکل هم بستر معاملات فعالان بازار اسکناس صراف‌ها و بانک‌ها هستند و مرجع رسمي نرخ اسکناس است، تاکيد کرد: نرخي که مبناي محاسبه قرار مي‌گيرد، نرخ روز قبل بازار متشکل معاملات ارزي به عنوان بازار رسمي اسکناس است. همچنين سررسيد اوراق از روز 28 آبان ماه تا 25 بهمن 1401 به مدت 3 ماه است که در اين مدت هم، قابل بازخريد با نرخ روز دلار توافقي در بازار متشکل معاملات ارزي است. به گفته او، در زمان سررسيد امکان تحويل فيزيکي نيز وجود دارد و با پرداخت حق الوکاله بانک مرکزي مي‌توانند در سررسيد نسبت به تحويل اسکناس اقدام کنند.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه