معمـای هک‌شدن‌های‌ پـی‌ در پـی

آرمان ملی- یاسمین طالقانی: شبکه یک صدا و سیمای ایران و چند شبکه رادیویی روز پنجشنبه هفتم بهمن دچار اختلال و مورد حمله سایبری قرار گرفتند. این حمله ۱۰ ثانیه طول کشید و در جریان آن تصاویری از مسعود و مریم رجوی، رهبران گروهک منافقین بر روی تلویزیون پدیدار و یکی از سخنرانی‌های آنان از تلویزیون پخش شد. مسئولان فنی سازمان صدا و سیما می‌گویند احتمالا سرور، مورد حمله هکری قرار گرفته است. اتفاقاتی مشابه نیز در شبکه قرآن، رادیو پیام و رادیو جوان هم رخ داده است. خبرگزاری صداوسیما هم در توضیح این اتفاق نوشت: «افراد یا گروهی ناشناس دقایقی قبل تلاش کردند تا چند شبکه صدا و سیما را هک کنند. در میان پخش آنونس برنامه‌ها به مدت ده ثانیه، تصاویری از سران منافقین و صوت یکی از سخنرانی‌های آن‌ها روی آنتن شبکه یک دیده و شنیده شد. مسئولان فنی سازمان صدا و سیما می‌گویند احتمالا سرور، مورد حمله هکری قرار گرفته است. بر اساس این گزارش، اتفاقاتی شبیه به این در شبکه قرآن، رادیو پیام و جوان هم رخ داده است.»
    معاون فنی صداوسیما چه گفت
در همین ارتباط رضا علیدادی ـ معاون توسعه و فناوری صدا و سیما ـ در توضیح این اتفاق به شبکه خبر گفت: باتوجه به اینکه زیرساخت‌های مد نظر از قبل در نظر گرفته شده بود، به نظر می‌رسد این اتفاق، کار ساده‌ای نیست؛ کار فوق‌العاده پیچیده‌ای است که به احتمال خیلی زیاد کسانی که صاحب این تکنولوژی هستند می‌توانند از «بک‌دور»ها و امکاناتی که خودشان از قبل روی سیستم‌ها در نظر گرفتند، بهره‌برداری کنند و بتوانند به زیرساخت‌ها صدمه بزنند. وی افزود: همکاران ما دارند بررسی می‌کنند. امیدواریم که در کوتاه‌ترین زمان ممکن بتوانیم خیلی سریع علت و محدوده مشکل را اعلام کنیم. تصاویر مربوط به این اتفاق هم اینک در فضای مجازی در حال نشر است. همچنین توضیحات مربوط به آن از طریق زیرنویس، در شبکه خبر اعلام می‌شود. همچنین کانال خبرگزاری صداوسیما در جدیدترین خبر اعلام کرد: «هشتگ مرگ بر منافق در حال داغ شدن در شبکه‌های اجتماعی است. این هشتگ را برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی پس از آن راه انداختند، که عصر پنجشنبه، برای چند ثانیه تصویر شبکه یک سیما هک و تصاویری از سران منافقین و شعار آنها پخش شد. 
   هشداری که عملی شد 
هر چند هک سایت صدا و سیما پیش از این چند بار رخ داده بود اما این بار شبکه‌های تلویزیون و امواج آن مورد حمله قرار گرفت. پرسشی که مطرح می‌شود این است که آیا هک و پخش تصاویر دیگری خارج از سازمان صدا و سیما امکان پذیر است یا اتفاق اخیر یک نفوذ و حمله خرابکارانه از داخل سازمان بوده ‌است؟ چندی پیش با هک شدن دوربین‌های مدار بسته زندان اوین، محمد‌سرافراز، رئیس اسبق صدا و سیما در مورد نفوذ به این زندان هشدار داده ‌بود. او در آن زمان در صفحه شخصی خود در توئیتر گفته بود که این نوعی نفوذ است همراه هک! سرافراز بر مسئله نفوذ تاکید کرده بود که احتمال دارد این نفوذ در سایر نهادها هم صورت گرفته باشد. مسئولان بهتر است قبل از انتشار چاره کنند و مثل سرقت اسناد سری هسته‌ای، انکار یا سکوت نکنند. خودشان که زودتر می‌فهمند! حالا به نظر می‌رسد که هشدار رئیس پیشین صدا و سیما به واقعیت پیوسته است و این پرسش باید پاسخ داده شود که اتفاق پریروز در سازمان طویل و عریض صدا و سیما با بودجه‌ میلیاردی هک بوده‌است یا نفوذ و خرابکاری؟ تسنیم هم در این باره نوشت: مسئولان فنی صداوسیما از احتمال هک خبر داده‌اند. همچنین معاون فنی صداوسیما در توضیحاتی که از شبکه خبر پخش شد احتمال داد که کشورهای صاحب تکنولوژی با استفاده از زیرساخت‌های موجود در تجهیزات این کار را کرده باشند. البته او تاکید کرد که هنوز هیچ کدام از احتمالات قطعی نیست و مسئولان امر در حال بررسی موضوع هستند. با این حال با توجه به اینکه پخش شبکه‌ها از طریق و در بستر اینترنت صورت نمی‌گیرد و اگر هم ارتباطاتی از این دست باشد، اینترانتی‌است، لذا باید در کنار سایر احتمالات، مساله امکان نفوذ عنصر انسانی را نیز در نظر گرفت و در این راستا تحقیقات لازم را انجام داد. در ماجرای پنجشنبه تصویری از سرکرده یکی از جنایتکارترین و منفورترین گروه‌های تاریخ ایران پخش شد با این حال به نظر می‌رسد خود این گروه هم در چنین ماجراهایی بیش از هرچیزی صرفاً نقش و سطح پادویی را برعهده دارد و پشت صحنه ماجرا را باید در جایی مانند آمریکا و محتمل‌تر از آن رژیم صهیونیستی جست‌وجو کرد. به هر صورت وجود احتمال کمک عنصر نفوذی انسانی به اتفاق پنجشنبه، این ضرورت را برای مدیریت صداوسیما ایجاد می‌کند که در مساله نیروی انسانی و موضوعاتی مانند حراست و... واکاوی‌های متناسبی صورت بگیرد. 
   واکنش نمایندگان مجلس
عضو هیات رئیسه مجلس گفت: مردم ایران با همه سلایق سیاسی، نسبت به گروهک منافقین نفرت دارند چرا که در کارنامه آنان جز جاسوسی برای بیگانگان و کشتار مردم بی‌گناه چیزی دیده نمی‌شود. حجت‌الاسلام سلیمی با بیان اینکه اقدام این جنایتکاران در هک صدا و سیما بی‌پاسخ نخواهد ماند، تصریح کرد: اربابان منافقین حتماً در این قضیه دست داشتند و از آنان برای انجام این کار پشتیبانی فنی و مالی کردند. لازم است پاسخ محکم، قاطع و دندان شکنی به منافقین و اربابان آنان به جهت این خرابکاری داده شود. مالک شریعتی در صفحه شخصی خود در توئیتر، در واکنش به هک صدا و سیما و پخش تصاویر و شعارهای سرکرده منافقین، نوشت: وسط سفرهای استانی، قرارداد ترکمنستان، پیگیری لغو تحریم‌ها در وین، سفر روسیه و چین، مصوبات تسهیل کسب و کار و افزایش حقوق سربازان، حذف ضامن وام‌های خرد، قرارهای خدمت تهران، تحولات خوب قضائی، اعتراف به شکست فشار حداکثری و صعود مقتدرانه تیم‌ملی فوتبال؛ ده ثانیه پارازیت هیچ است. گفتنی است نماینده تهران در مجلس در انتهای توئیت خود از هشتگ مرگ بر منافق استفاده کرده است. یک نماینده تهران هم در واکنش به هک صدا و سیما و پخش تصاویر و شعارهای سرکرده منافقین، اظهار داشت: معاندین نظام و منافقین تصور می‌کنند با این اقدامات خود می‌توانند به جمهوری اسلامی ایران ضربه بزنند و یا آنکه باعث خوشحالی طرفداران خود شوند اما باید بدانند که با این اقدامات، نزد ملت ایران روز به روز منفورتر می‌شوند. اسماعیل کوثری ادامه داد: منافقین عددی نیستند و صرفا ابزار دست بیگانگان هستند و از سوی آنان تأمین مالی می‌شوند.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه