ناکام در شبیه‌سازی نماز ظریف!

آرمان ملی – مطهره شفیعی: طی دو روز اخیر نماز خواندن یک نماینده در میانه جلسه اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس با وزیر امورخارجه خبرساز شده است. اقامه نماز نه تنها محل اشکال نیست بلکه اقدامی پسندیده است اما چرا مهدی سعادتی، نماینده بابل و استاندار اسبق گیلان ترجیح داد در مکان جلسه و در مقابل دوربین‌های عکاسی نماز بخواند و اینکه آیا این نماینده در سایر موارد هم به این اندازه پایبند به اخلاق هست یا خیر. 
 نماز در میان جلسه با چه هدفی؟
گمانه‌های زیادی درباره چرایی اقامه نماز نماینده بابل در جلسه با وزیرخارجه مطرح می‌شود که پررنگ‌ترین آنها اثبات انقلابی بودن و تاکید بر اجرای فرامین اسلام در هر شرایطی است. برخی می‌گویند که سعادتی درصدد خودنمایی بوده است چنانکه اگر این هدف را نداشت می‌توانست به نمازخانه و یا اتاق دیگری برود و نماز بخواند. چرا که تمام حواس نمازگذار باید به عبادت باشد پس توجیحی ندارد اگر ادعا شود که او درصدد عقب نماندن از موضوعات مطرح شده در جلسه ترجیح داده است که در همان مکان نماز بخواند. برخی می‌گویند شاید سعادتی با این اقدام درصدد آن بوده که برای مجلس آینده تایید صلاحیت شده و ردصلاحیت او با مانع مواجه شود. شاید هم این نماینده درصدد القای این پیام به مردم بابل باشد که برای او عبادت مهمتر از هر موضوع دیگری است اما اگر این نیت را داشته ، غافل است که چرایی اقامه نماز در مکان برگزاری جلسه صورت گرفته، آیا معنایی جز خودنمایی و القای مسلمانی بیش از سایرین دارد؟ این نماینده درتوضیح چرایی خواندن نماز در این جلسه، در توئیتر! توضیح داده است: «قبل از آغاز رسمی جلسه مشغول # اقامه نماز بودم که # وزیرامورخارجه رسیدند.  وزیر و معاونین هنوز حضور پیدا نکرده بودند که بنده نماز را بعلت ضیق وقت شروع کردم. پ ن:در این تصویر نیز اگر دقت کنید مشهود است نشست شروع نشده و اعضا مشغول گپ‌وگفت هستند. پایان ساعت۱۶:۳۸»
 تکرار نابلدانه حرکت ظریف 
برخی این موضوع را مطرح می‌کنند که شاید نماینده بابل قصد داشته تا حرکت محمدجواد ظریف را تکرار کند. در اذهان مردم هست که در سال 93 ظریف كه معمولا ساعات مذاكره را به‌گونه‌ای تنظیم می‌كند كه به نماز اول وقت خود برسد، این بار وسط پنجمین نشست سه جانبه خود با كری و كاترین‌اشتون در ششمین روز مذاكرات وین8، نماز ظهر را به‌وقت محلی اقامه كرد. ظریف در وسط مذاكرات با یادآوری وقت نماز به كری و اشتون، از محافظانش خواست كه به او سجاده‌ای بدهند. او در گوشه‌ای از اتاق مذاكرات، نماز اول وقتش را خواند و سپس سجاده را به محافظانش داد و به ادامه مذاكرات پرداخت. ظریف معمولا در اول وقت نماز می‌خواند اما اقامه نماز در مذاکرات معنای دیگری هم داشت که خودش این‌گونه شرح داده است: «یک روز جلوی کری نماز خواندم وقتی نماز تمام شد به او گفتم می‌دانید چرا اینجا نماز خواندم؟ برای اینکه به خودم یادآوری کنم که قدرقدرت خداست تو نیستی. روش ما در مذاکره با آمریکا این بوده است. من با صدام هم ملاقات و مذاکره کردم خیال می‌کنید خوشم می‌آمد با صدام مذاکره کنم؟ خیال می‌کنید لذت بردم از این که روبه‌روی صدام نشستم؟ نه کار من است و ناگزیرم. چاره‌ای نداریم این را به ‌عنوان یک گناه از من ثبت نکنید ان‌شاءا... کفاره گناهان ما خواهد بود.» سعادتی باید بداند جایگاه او قابل مقایسه با محمدجواد ظریف نیست که وزیرخارجه بوده و هر اقدامش مقامات آمریکایی از جمله جان کری را به حیرت واداشته بود. از سوی دیگر پیام نماز ظریف در حین مذاکرات جهانی و به نفع مردم بود. شخصیت ظریف با خودنمایی نسبتی ندارد و به‌رغم آنکه بارها از سوی دلواپسان مورد هجمه قرار گرفته، منافع ملی برای او ارجح از هر موضوع دیگری است. ظریف بار دیگر در ایرانی‌ترین بخش سازمان ملل نماز خواند. او که به سازمان ملل رفته بود در آنجا در یکی از اتاق‌هایی که نماز خواند فرش ایرانی را که در سال ۱۹۵۴ ایران به سازمان ملل هدیه کرده است بر روی دیوار نصب کرده‌ بودند و ظریف در کنار این فرش ایرانی شروع به نماز خواندن کرد که هنر و فرهنگ ایرانی را به رخ بدخواهان بکشد. این نماز هم علاوه بر اینکه اقدام اسلامی بود، احترام به ایران هم قلمداد شد. 
 تناقض در فضای مجازی 
از سوی دیگر نباید از تناقض‌های رفتاری نماینده بابل به‌راحتی عبور کرد به عنوان نمونه او در حالی در زمره نمایندگان موافق طرح صیانت از فضای مجازی است که خودش حضور فعالی در شبکه‌های اجتماعی دارد و به نوعی تبلیغ کننده این حضور هم هست چنان‌که در توئیتر خودش نوشته است: «# الوعده وفا # هستیم برآن عهدکه بستیم پ ن: از زمان شروع بکار رسمی در کسوت خادمی مردم شریف در # مجلس شورای اسلامی از خرداد ۹۹ تمامی آرا در کانال رسمی تلگرام بنده موجود می باشد.» این نماینده تلگرام را فضای خوبی برای تایید ادعای شفافیت خودش معرفی کرده و در توئیترش به مخاطبان پیام داده که به تلگرام او مراجعه کنند. استفاده از دو شبکه اجتماعی فیلتر شده در کشور نسبتی با حضور در جمع موافقان اجرای طرح صیانت از کاربران فضای مجازی ندارد و این نماینده هنوز توضیحی درباره تناقض موجود ارایه نکرده است. از سوی دیگر برخی سایت‌ها نوشتند که تحصیل و تجارب سعادتی ارتباطی به فضای مجازی و اینترنت ندارد چنانکه مهدی‌سعادتی بیشه‌سری، نماینده بابل و دارای سوابق استاندار گیلان در دوران احمدی‌نژاد، فرمانده سپاه خوزستان؛ همدان، مازندران و هرمزگان است. ضمن اینکه تحصیلاتش هم کارشناس ارشد مدیریت است.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه