وامی ‌ با ارزش 15 متری و اقساط 2 برابری حقوق

آرمان‌ملی: در حالی سقف تسهیلات خرید مسکن زوجین تهرانی با افزایش 2 برابری به 480 میلیون تومان رسیده که هم‌اکنون هزینه دسترسی به این تسهیلات از محل اوراق به حدود 77 میلیون تومان رسیده است. درواقع این میزان هزینه به معنای آن است که زوجین در خوش‌بینانه‌ترین حالت تنها به 400 میلیون تومان از این تسهیلات دسترسی خواهند داشت. موضوعی که فارغ از آنکه این میزان نقدینگی با توجه به اینکه میانگین نرخ هر متر مربع خانه در تهران به 31 میلیون تومان رسیده، کمتر از 15 متر از یک واحد مسکونی را پوشش می‌دهد که به معنای آن است که متقاضیان باید حداقل یک‌میلیارد تومان سرمایه در اختیار داشته باشند. البته اگر از این موضوع نیز بگذریم میزان اقساط وام موضوعی است که نگرانی‌های زیادی را در پی داشته است؛ به‌گونه‌ای که بررسی‌ها نشان می‌دهد نه تنها وام‌گیرندگان باید اقساط 80 میلیون تومانی را که برای خرید وام پرداخت کرده‌اند، بپردازند، بلکه میزان اقساط با در نظر گرفته نرخ سود 12 درصدی ماهیانه بالغ بر 9 میلیون تومان می‌شود که دوبرابر حداقل حقوق تعیین شده از سوی وزارت کار است. از سوی دیگر در رابطه با تسهیلات 450 میلیون تومان طرح جهش تولید مسکن نیز اگرچه بانک‌مرکزی هنوز میزان سود و اقساط را تعیین نکرده؛ اما برخی از نمایندگان از شناوربودن نرخ سود تسهیلات و اقساط متناسب با درآمد متقاضی خبر داده‌اند که بین 3.5 تا 5 میلیون تومان در نوسان خواهد بود.
  هزینه 77 میلیونی برای وام 480 میلیونی
براساس این گزارش بررسی از نوسانات نرخ اوراق تسهیلات مسکن نشان می‌دهد با افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن فردی و زوجین در تهران از ۲۰۰ و ۴۰۰ میلیون تومان، در کلانشهرها به ۱۶۰ و ۳۲۰ میلیون تومان و سایر شهرها به ۱۲۰ و ۲۴۰ میلیون تومان و همچنین تسهیلات جعاله مسکن به ۸۰ میلیون تومان با ابلاغ مصوبه شورای پول و اعتبار محدودیت‌های جدید برای اوراق تسهیلات مسکن از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن برای دو بانک ملی و تخصصی بخش مسکن ایجاد شده که بر اساس آن  امکان فروش تا ۴ ماه پس از خریدو همچنین  امکان خرید برگه‌های اوراق تسهیلات مسکن تا سقف ۵۶۰ برگه در هر جلسه معاملاتی وجود ندارد. از سوی دیگر اعتبار یکماهه اوراقی که محدودیت زمانی آنها به اتمام رسیده صرفا جهت اخذ تسهیلات امکان خرید تنها ۲۸۰ برگه در هر جلسه معاملاتی خواهند داشت.  براساس این محدودیت‌ها قیمت اوراق تسه در معاملات فرابورس در دامنه ۷۱ تا ۸۰ هزار تومان در نوسان بوده درواقع برای دریافت سقف تسهیلات خرید مسکن زوجین تهران از محل اوراق حق تقدم (۴۸۰ میلیون تومان) شامل ۴۰۰ میلیون وام خرید و ۸۰ میلیون تومان وام جعاله باید ۹۶۰ برگه خریداری شود .با فرض هر برگه ۸۰ هزار تومان، متقاضی باید ۷۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان پرداخت کند. این رقم برای متقاضی فردی دریافت وام خرید مسکن (۲۸۰ میلیون تومانی) شامل ۲۰۰ میلیون تومان وام خرید و ۸۰ میلیون تومان وام جعاله مسکن که می‌بایست ۵۶۰ برگه خریداری شود، با فرض هر برگه ۸۰ هزار تومان، ۴۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است. با اعلام بانک‌مرکزی مبنی بر برآورد متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در تهران به حدودا 31 میلیون تومان در شهریورماه امسال، در صورت دریافت سقف وام خرید مسکن از سوی زوجین تهرانی، متقاضیان می‌توانند با تسهیلات ۴۸۰ میلیونی تنها می‌توان ۱۵ متر از یک واحد ۵۰ متری با قیمت یک‌میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان خریداری کرد. این در حالی است که دارنده وام ۲۸۰ میلیون تومانی مسکن نیز می‌تواند تنها حدود ۹ متر از یک آپارتمان ۵۰ متری را بخرد.
 اقساط متغییر برای وام مسکن
در خصوص وام طرح جهش مسکن نیز که میزان آن
450 میلیون تومان تعیین شده اگرچه بانک‌مرکزی هنوز میزان نرخ سود و اقساط را تعیین نکرده اما برخی از نمایندگان مجلس این اقساط را متغییر اعلام کرده‌اند در این خصوص اقبال شاکری؛ عضو کمیسیون عمران مجلس  مبلغ اقساط تسهیلات ۴۵۰ میلیون تومانی واحدهای این طرح که به سازندگان پرداخت می‌شود را بین ۳ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان تا ۵ میلیون تومان با مدت بازپرداخت ۱۸ تا ۲۰ سال اعلام کرده است. شاکری این را هم گفته که در این خصوص از لحاظ پرداخت تسهیلات و تامین مالی مشکلی وجود ندارد و بانک‌مرکزی و وزارت راه و شهرسازی همراهی لازم را در پرداخت تسهیلات داشته باشند. همچنین در اجرای این پروژه از سازندگان حرفه‌ای و بخش‌های دولتی مانند بنیاد مسکن، بنیاد مستضعفان و ستاد اجرایی فرمان امام (ره) استفاده می‌شود. درخصوص مبلغ بازپرداخت اقساط و حتی نرخ سود تسهیلات هنوز بانک‌مرکزی رقمی‌ اعلام نکرده و رایزنی بین وزارت راه و شهرسازی با شورای پول و اعتبار در جریان است. چیزی که تاکنون مشخص شده این است که نرخ سود تسهیلات ۱۸ درصد خواهد بود اما دولت بیشترین کمک را برای دهکهای اول تا سوم از طریق صندوق ملی مسکن انجام خواهد داد. این کمک‌ها می‌تواند شامل تقبل تمام یا بخشی از نرخ سود تسهیلات، زمین رایگان، خدمات مهندسی و عوارض صدور پروانه باد.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه