صداي صـلح از باكو

آرمان‌ملی: طی روزهای اخیر تنش میان ایران و آذربایجان بالا گرفته و از مقامات کشورمان گرفته تا چهره‌های سیاسی و نمایندگان مجلس نسبت به این موضع واکنش نشان دادند.  این در حالی است که در پی تحرکات سیاسی - نظامی جمهوری آذربایجان، ارتش جمهوری اسلامی ایران روز جمعه رزمایش فاتحان خیبر را برگزار کرد. امیر سرتیپ فرهاد آریان‌فر معاون عملیات نیروی زمینی ارتش هدف اظهار کرد: پیام رزمایش فاتحان خیبر به کشور‌های دوست و همسایه، صلح و دوستی و برای دشمنان نظام پاسخی کوبنده خواهد بود پیش از این الهام علی‌اف، رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان در گفت‌‎وگویی با اتهام‌زنی علیه ایران به طرح ادعا‌هایی درباره ورود غیرقانونی کامیون‌های ایرانی به منطقه قره‌باغ پرداخت. همین مساله نیز باعث شد تا ایران بخشی از قدرت دفاعی خود را در مرزهای شمال غربی به رخ همسایگان بکشد تا از افکار شوم و پریشان خود که  با تحریکات ترکیه در سرمی‌پرورانند دست بردارند.  اخیرا اردوغان رئیس جمهور ترکیه در اظهاراتی زیاده‌خواهانه ادعا کرده که هیچ تحرکی در منطقه نباید بدون اجاره ترکیه صورت گیرد. این در حالی است که خود ترکیه هنوز با مشکلات داخلی مواجه است و چند سالی از کودتای داخلی بر علیه اردوغان در این کشور می‌گذرد نکته جالب که روز گذشته فارن‌پالسی فاش کرد این بود که اردوغان بیمار است. این نشریه نوشت: «در ماه‌های اخیر چند ویدئو منتشر شده که در آنها به نظر می‌رسد این رهبر ترکیه وضعیت جسمی خوبی ندارد. برخی از آنها واضح‌تر از بقیه هستند و آنها مجموعا پرسش‌هایی مشخص را درباره سلامت اردوغان مطرح می‌سازند.» این در حالی است که مواضع اخیر تهران از یک سو  و رزمایش فاتحان خیبر ارتش جمهوری اسلامی که قدرت دفاعی ایران را به رخ صهیونیست‌ها  و همسایگان غافل کشاند  باعث شده تا آذربایجانی‌ها از مواضع کوتاه آمده و عقب‌نشینی کنند. چنانکه الهام علی‌اف رئیس جمهور آذربایجان در آخرین اظهار نظر خود نسبت به اتفاقات اخیر بر حمایت این کشور از طرح همکاری منطقه‌ای کشورهای منطقه قفقاز با ایران، روسیه و ترکیه تاکید کرده است. به نظر می‌رسد آذربایجان به این نتیجه رسیده که نباید با طناب پوسیده صهیونیست‌ها به چاه برود و گول بازی‌های اردوغان را بخورد و منافع کشور خود را دستاویز برخی کشورها قرار ندهد. به عبارت دیگر با اظهارات تازه رئیس‌جمهور آذربایجان می‌توان اذعان داشت که صدای صلح از باکو شنیده می‌شود. باید منتظر موضع‌گیری مقامات کشورمان در این خصوص باشیم.
 واکنش نمایندگان مجلس ایران
مسائل و اتفاقات اخیر باکو و تحرکات سیاسی - نظامی جمهوری آذربایجان، باعث شد تا مجلس نیز نسبت به این اتفاقات واکنش نشان دهد و نمایندگان از آستانه تحمل و صبر استراتژیک ایران در مقابل مسائل منطقه سخن بگویند و رزمایش فاتحان خیبر را آخرین فرصت به دولت آذربایجان برای فهم قدرت ایران دانسته و مخاطب اصلی رزمایش را «صهیونیست‌های کودک‌کش» بیان کنند. چنانکه فدا حسین‌مالکی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس درباره اظهارات مداخله‌جویانه رئیس‌جمهور آذربایجان درباره مانور نظامی کشور و اینکه ایران هیچ‌گاه آغازکننده هیچ درگیری در منطقه نبوده است و تنها به حفظ تمامیت‌ارضی خود اهتمام ورزیده است، گفت: «از آقای علی‌اف انتظار نداریم از اسرائیلی‌ها پشت مرز‌های کشورمان پذیرایی کنند و مانوری که ارتش و سپاه انجام دادند دقیقاً معنی‌دار است، اما برای تمامیت‌ارضی آذربایجان خطرزا و تهدیدآمیز نیست.» تعدادی از نمایندگان مجلس در صفحات شخصی خود در توئیتر به برگزاری رزمایش فاتحان خیبر و همچنین اظهارات و اقدامات مقامات دولت جمهوری آذربایجان واکنش نشان دادند، از جمله سید‌محمدرضا میرتاج‌الدینی نماینده تبریز نوشت: «جمهوری اسلامی ایران حسن‌همجواری و برادری خود با ‫جمهوری آذربایجان‬ را در ۳ دهه گذشته در میدان عمل اثبات کرده و از این رو ایجاد مانع در مسیر ترانزیتی کشورمان در قفقاز برخلاف حسن‌همجواری است. ایران هرگونه تغییر در ‫ژئوپلیتیک منطقه و مرز‌ها را نپذیرفته و آن را ‫خط‌ قرمز‬ خود می‌داند.» »مهرداد گودرزوند‌چگینی نماینده رودبار چنین آورد: «رزمایش خیبر، آخرین فرصت به دولت آذربایجان برای فهم قدرت ایران درخصوص مرز‌های بین‌المللی بدون تعارف است. رزمایش خیبر، آذربایجان قدرت ایران.» وحید جلال‌زاده رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی نوشت: «مخاطب اصلی رزمایش فرزندان رشید ملت ایران در ‫ارتش‬ حزب‌ا...، نه جمهوری آذربایجان، بلکه صهیونیست‌های کودک‌کش و پیمانکار منطقه‌ای مزدوران ادلب است. آقای علی‌اف!  دوستی ملت ایران را قدر بدانید.» سید‌محسن دهنوی عضو هیات‌رئیسه مجلس تاکید کرد: « آمریکا و اسرائیل برای ایجاد تغییرات ژئوپلیتیک به ضرر ایران و روسیه، الهام علی‌اف را وارد سناریوی خطرناکی کرده‌اند. قلب ۶ میلیون شیعه در جمهوری آذربایجان متمایل به ‫ایران‬ است. مقامات این کشور کوچک و همسایه، به جای بازی با دم شیر، سر عقل بیایند وگرنه ما ناچار به اقدام می‌شویم.  جلال رشیدی‌کوچی نماینده مرودشت نوشت: «صبر استراتژیک نظام قدرتمند جمهوری اسلامی ایران حدی دارد! دشمنان خوار و زبون که در اذهان مشوش خود، خیالات موهوم می‌پرورانند، بدانند با شلیک هر گلوله به سمت ایران اسلامی یا متحدانش، یک موشک سهم آنها و موشک دوم سهم تل‌آویو، حیفا، عکا، اشدود و... خواهد شد!  شک نکنید.» 
 عقب نشینی علی‌اف
رئیس جمهور جمهوری آذربایجان در گفت‌وگویی بر حمایت این کشور از طرح همکاری منطقه‌ای کشورهای منطقه قفقاز با ایران، روسیه و ترکیه تاکید کرد. الهام علی اف در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرگزاری افه اسپانیا درباره احتمال همکاری فعالانه منطقه‌ای میان سه کشور قفقاز جنوبی با ۳ کشور همسایه یعنی روسیه، ایران و ترکیه گفت: بله ما از طرح پیشنهادی رئیس جمهور ترکیه در زمینه این بستر همکاری منطقه‌ای حمایت می‌کنیم؛ طرح ۳+۳. ارمنستان هنوز جوابی نداده است. خودتان شاهدید، باز هم موضعی غیرسازنده از سوی ارمنستان اما ما به کل از آن حمایت می‌کنیم و این طرح نه تنها برای ثبات بعد از جنگ، بلکه به طور کلی برای توسعه منطقه‌ای در حوزه ما اهمیت خواهد داشت.  علی‌اف ادامه داد: چون اگر ما بتوانیم این قالب همکاری را میان شش کشور منطقه ایجاد کنیم، تبدیل خواهد شد به تضمین اصلی برای ممانعت از هرگونه خصومت جدید، عامل مهمی برای همکاری منطقه‌ای خواهد شد و منافع زیادی از آن حاصل خواهد شد. فقط به منظور آغاز کردن ارتباطات که آذربایجان قویا از آن حمایت ‌می‌کند، ما می‌توانیم فورا گردش معاملات میان کشورهای منطقه را افزایش دهیم، شاید بتوانیم تنها با آغاز ارتباطات هزاران شغل جدید ایجاد کنیم. او همچنین  تصریح کرد: اما اگر بتوانیم تجارت دوجانبه را ارتقا دهیم، اگر بر پویایی مثبت تمرکز کنیم، منطقه ما از منطقه تنش به منطقه صلح و ثبات تغییر شکل خواهد داد.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه