ليست شوراي ائتلاف پیروز شوراي شهر

آرمان ملی- حمید شجاعی: انتخابات پارلمان شهری در تهران به پایان رسید، در این انتخابات نیز اصولگرایان دست برتر را داشتند. عدم مشارکت مطلوب مردم در انتخابات باعث شده لیست جمهور اصلاح‌طلبان نتواند موفقیتی حاصل کند. نتیجه شمارش آرای انتخابات شورای شهر تهران اعلام شد؛ تهران در دست اصولگرایان قرار گرفت. اسامی اعلام شده به ترتیب به شرح زیر است: 1‌-مهدی چمران
2 -پرویز سروری3 - نرجس سلیمانی 4 -محمد آخوندی5 - حبیب کاشانی6 - ناصر امانی7 -مهدی پیرهادی8 -مهدی بابایی9 -سید جعفر تشکری هاشمی10 - سید احمد علوی11 - مهدی عباسی12 -مهدی اقراریان13 - علیرضا نادعلی14 -احمد صادقی 15 - سید محمد آقا میری16 - میثم مظفر17 - زهرا شمس احسان18 - نرگس معدنی‌پور 19 - علی اصغر قائمی 20 - سوده نجفی21 - جعفر بندی شریبانی. 
  رقابت در شوراها  
همزمان با انتخابات ریاست‌جمهوری، میان‌دوره‌ای مجلس و خبرگان رهبری انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا نیز در سراسر کشور برگزار شده تا مردم برای ششمین‌بار اعضای پارلمان شهری خود را انتخاب کنند. البته گرچه در استان‌ها و شهرهای مختلف این انتخابات بیشتر جنبه محلی، قومی و بعضا تخصصی داشته اما در تهران مطابق روال گذشته  بیشتر با گرایش‌ و سویه‌های سیاسی، جریانی و جناحی برگزار شده است. چنانکه اصلاح‌طلبان بر‌خلاف ریاست‌جمهوری، که از کاندیدایی حمایت نکرده‌اند، در شوراها با لیست جمهور وارد مید‌ان شده‌اند؛ لیستی که بیش از گذشته تخصصی  و علمی بوده است. با این حال اصولگرایان نیز با 3 لیست شورای وحدت با حمایت حدادعادل، شورای ائتلاف با حمایت قالیباف‌ و جبهه پایداری و احمدی‌نژادی‌ها پا به میدان گذاشته‌اند. اما آنچه در 24 ساعت اخیر گذشته نشان می‌دهد اصولگرایان در شوراها نیز مانند ریاست‌جمهوری رای بالاتری داشتند و باید شورای ششم را متشکل از اصولگرایان ببینیم؛ اصولگرایانی که با لیست تهران سربلند می‌آیند و حمایت قالیبافی را دارند که اکنون ریاست مجلس را دارد و اخیرا گفته با این لیست به روزهای خوب‌مان برگردیم. البته خبرها حکایت از آن دارد که به‌رغم تلاش کاندیداهای دیگر لیست‌ها از جمله اصلاح‌طلبان در لیست جمهور این لیست شورای ائتلاف به سر لیستی مهدی چمران  است که بیشترین رأی را به خود اختصاص داد. 
  اعتراض به نحوه شمارش آرا 
بر اساس گفته معترضان، لیست‌هایی که ابتدای آن نام مهدی چمران است، به اسم شورای ائتلاف خوانده می‌شود؛ درحالی که از برخی خبرها حاکی از اعتراضات به نحوه شمارش آرا بوده است. ماجرا از این قرار است که  به دلیل تک‌لیست نبودن اصولگرایان و حضور با 3 لیست وحدت، ائتلاف و پایداری برخی شهروندان به صورت ترکیبی رای داده‌اند که این نحوه شمارش باعث می‌شود آرای این‌چنینی نادیده گرفته شوند. یک فعال سیاسی اصولگرا در این خصوص اظهار داشت: آرا به صورت اسکناسی شمرده می‌شود؛ و اسکناسی یعنی اینکه به محض دیدن اسم یکی از اعضای لیست ائتلاف (مثلا آقای چمران)، از شمردن رای مابقی اسامی، که به صورت ترکیب چند لیست از سوی مردم نوشته شده، خودداری کرده و همه ر ا جزو رای لیست ائتلاف محاسبه کرده‌اند.‌ حسن‌بیادی با بیان اینکه زبان ما از اتفاق رخ داده قاصر است و به اعتراض‌های ما پاسخی داده نشده، تاکید می‌کند: جامعه روحانیت نیز طی نامه‌ای به نحوه شمردن آرا اعتراض کرده‌اند، اما نتیجه‌ای نداشته و نمی‌دانیم باید چه‌کار کنیم. ستاد لیست جمهور و شورای وحدت نیز در نامه‌ای به این نحوه شمارش اعتراض کرده‌اند. روز گذشته نیز رئیس انتخابات شهرستان تهران در نامه‌ای به نحوه شمارش آرا تذکر داده بود.  
  شورا را مردادماه تحویل خواهیم داد 
رئیس شورای اسلامی شهر تهران اظهار داشت: خوشبختانه انتخابات باوقاری انجام شده و مردم به‌رغم مشکلاتی که وجود داشته در انتخابات شرکت کرده و نظر خودشان را داده‌اند. محسن هاشمی گفت‌: خوشبختانه اکنون جناب آقای رئیسی به‌عنوان رئیس‌جمهور منتخب تعیین شده‌اند که از همین‌جا به ایشان تبریک عرض می‌کنم و امیدوارم با کمک همه نخبگان و همه گروه‌های سیاسی، غیرسیاسی و مردم ایران بتوانند به وعده‌هایشان برای حل مشکلات، مخصوصا مشکلات اقتصادی و معیشتی کشور عمل کنند. وی درباره انتخابات شورای شهر تهران نیز گفت: انتخابات شورای شهر هم برگزار شده اما نتایج آن هنوز نیامده و منتظریم نتایج آن بیاید و اکنون در خصوص این موضوع اظهار‌نظر نمی‌کنم. هاشمی در این خصوص که جلسات شورای شهر فعلی تا چه تاریخی برگزار می‌شود و چه زمانی به اعضای جدید تحویل داده خواهد شد، تصریح کرد: همان‌طور که می‌دانید قانون دوره‌ شوراهای شهر 4ساله است. اگر بر اساس قانون عمل شود، تا اول شهریور ماه، که 4 سال پیش دوره ما آغاز شده، طبق قانون باید عمل شود اما صحبت‌هایی مطرح شده مبنی‌بر اینکه دولت  اواسط مرداد جابه‌جا می‌شود. خوب است که شوراها هم در همین زمان جابه‌جا شوند. وی تاکید کرد: نمی‌دانم در مورد تناقض این زمان با زمان قانونی 4 سال چه تمهیداتی در وزارت کشور  اندیشیده شده است، آیا می‌توانند دوره را دو هفته کم کنند یا اول شهریور خواهد بود؟ هنوز پاسخ جدی از وزارت کشور در این باره دریافت نکرده‌ایم، در هر صورت ما شورا را مرداد ماه به کسانی که توانسته‌اند رأی مردم تهران را به دست بیاورند، تحویل خواهیم داد.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه