بیست و ششمین غروب فرزند روح‌ا...

آرمان ملی: 27اسفندماه یادآور غروب چهره‌ای ارزشمند و خدوم از بیت امام (ره) حاج سیداحمد خمینی فرزند بنیانگذار انقلاب اسلامی است که در سال 72 دعوت حق را لبیک گفت. از آن سال به بعد هر ساله در سالروز درگذشت این فرزند فاضل و وارسته امام‌خمینی(ره) مراسمی در بزرگداشت حجت‌الاسلام سید احمد خمینی برگزار می‌گردد. در همین راستا نیز بیست و ششمین سالگرد ارتحال حجت‌الاسلام حاج سیداحمد خمینی با حضور جمعی از اعضای بیت امام، آیت‌ا... سیدحسن خمینی، حجت‌الاسلام سید علی خمینی، آیت‌ا... موسوی بجنوردی، حجت‌الاسلام محمد مقدم، حجت‌الاسلام سید احمد خمینی فرزند آیت‌ا... سیدحسن خمینی، دکتر فاطمه طباطبایی عروس حضرت امام(ره) و جمعی از علما و روحانیون عصر دیروز در حرم مطهر امام خمینی(س) برگزار شد. در این مراسم حجت‌الاسلام مقدم عضو مجمع روحانیون مبارز به سخنرانی پرداخت. 
  تاکید امام(ره) بر جمهوری اسلامی بود
یک عضو مجمع روحانیون مبارز با بیان اینکه امام خمینی(س) از آزمایش الهی سربلند بیرون آمد، اظهار داشت: روزهای پایانی قرن چهاردهم هجری شمسی را می‌گذرانیم. چه حوادث بزرگی در این قرن شکل گرفت. جنگ جهانی دوم، فروریختن بسیاری از قدرت‌‌ها، اشغال سرزمین فلسطینیان در این قرن بود اما در کنار همه مسائلی که در این قرن شکل گرفت، من بر این باورم از بزرگ‌ترین حوادث و جریاناتی که در قرن چهاردهم هجری ما شاهد آن بودیم، انقلاب شکوهمند اسلامی به رهبری امام راحل بود. جماران نوشت، حجت‌الاسلام دکتر محمد مقدم گفت: این انقلاب به دنیا نشان داد که دین نه‌تنها افیون ملت‌ها نیست، بلکه می‌تواند ملت‌ها را با دست خالی در برابر توپ و تانک‌ها قرار دهد و نمادی نوین بر دنیای پوسیده و متحجر بشریت آورد. عضو مجمع روحانیون مبارز با اشاره به اینکه امام اسلام را به عرصه سیاست و زندگی بشری کشاند، افزود: امام نمادی از یک قدرت دینی در دنیای امروز شکل داد و نام آن را جمهوری اسلامی گذاشت. هنر امام در این بود که در دنیای مدرن کوشید اسلام را با جمهوریت پیوند بزند. او به‌خوبی درک کرده بود این نظام می‌تواند مردم‌سالاری را شکل دهد در این نظام دینی قانون و حقوق اساسی شهروندی معنا پیدا می‌کند و حقوق انسان‌ها تامین می‌شود. وی یادآور شد: تاکید امام بر جمهوری اسلامی از آن جهت بود که جمهوریت یعنی پایگاه بزرگی که دین را به کانون جامعه برمی‌گرداند و تکیه‌گاهش را مردم قرار می‌دهد. امام بارها هشدار داد که جمهوری اسلامی به میزانی که به جمهوریت گره بخورد به آرمانش می‌رسد و به میزانی که از جمهوریت فاصله بگیرد، از اسلام نیز فاصله می‌گیرد. مقدم بیان کرد: از زمانی که حاج احمدآقا به‌عنوان یک نیروی فعال، کنشگر و بالنده سیاسی جایگاه خودش را تعریف کرد، همه دوستان او در خاطراتشان گفته‌اند و ما از نزدیک دیده‌ایم که او برای امام یک سرباز پا به رکاب بود و ارتباط او با مبارزین و نیروهای انقلاب بسیار ارزشمند بود. وقتی انقلاب پیروز شد، او امین است و حاضر نیست لحظه‌ای خود را ببیند. او همیشه خود را در آینه امام می‌دید و همه بی‌مهری‌ها و نقدها را به جان می‌خرید برای اینکه از آنچه امام می‌خواهد گامی عقب‌تر قرار نگیرد. وی با بیان اینکه همه تلاش حاج احمدآقا این بود که کشتی انقلاب در مسیر خودش جریان یابد، عنوان کرد: شخصیتی مثل حاج احمدآقا خمینی نقشی بسیار اساسی در تداوم جمهوری اسلامی داشت؛ او کنار رهبری معظم انقلاب چون یاری امین قرار گرفت و با همه توان مسیر را هموار نمود و راه را باز کرد تا این میراث که جمهوری اسلامی است را پاس بدارد.
 آسیب به جمهوریت آسیب به آرمان‌های امام(ره) است
 عضو مجمع روحانیون مبارز گفت: پاسداری از امام، پاسداری از جمهوری اسلامی است. پاسداری از نظامی است که روی دو بال حرکت کند. به‌هوش باشیم، اگر به جمهوریت این نظام آسیب رسید مطمئنا به آرمان امام آسیب رسیده است. چرا آنقدر امام در سخنانشان تاکید کرده‌اند مراقب باشید نظامی‌ها، سپاهی‌ها و ارتشی‌ها عزیزان این ملت هستند و باید پشت و پناه ملت باشند؛ نه آنکه آنان صحنه‌گردانان سیاسی باشند؟! این خطر است. امام ذهن و ضمیری تیزبین داشت و آینده‌نگر بود. او می‌دانست حفظ این مملکت به حفظ جمهوریت در کنار اسلامیت است. 
ادامه در صفحه7 

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه