ناکامی اول نظامیان برای انتخابات

آرمان ملی- محمدهادی علیمردانی: وجود پشتوانه حزبی یکی از ملزومات کار سیاسی موثر در همه کشورهای مبتنی بر جمهوریت، از جمله ایران به حساب آید. در صورتی که پشتوانه حزبی و جریانی مناسب وجود نداشته باشد، نامزدها از حمایت کافی برای اداره امور کشور برخوردار نخواهند بود. با این وجود امام نظامیان را از حضور در احزاب و جریان‌های سیاسی منع کرده‌اند. با این وجود، نامزدهای نظامی انتخابات ریاست‌جمهوری از حداقل پشتوانه‌ای برای اداره کشور برخوردار خواهند بود.
   نظامیان بی‌پشتوانه
عموما نامزدهای انتخاباتی در همه انتخابات‌ها نسبتی با احزاب و گروه‌های سیاسی شناخته‌شده در کشور دارند. تحزب یکی از ملزومات اداره کشور به حساب می‌آید، زیرا اولا همه رای‌دهندگان باید به‌طور حدودی از اندیشه نامزدهای انتخاباتی اطلاع داشته باشند. ثانیا نامزدها برای قرار گرفتن در جایگاه‌های تعیین‌کننده کشور به افرادی با تخصص‌های گوناگون در کنار خود نیاز دارند تا بتوانند در مواردی که خارج از تخصص آنهاست، از مشورت افراد صاحب‌نظر بهره‌مند شوند. این نیاز، بیش از همه انتخابات‌ها برای نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری معنا پیدا خواهد کرد، زیرا نامزد برای معرفی کابینه باید افرادی با بالاترین تخصص، توان و سابقه مدیریتی را به مجلس معرفی کند. ثالثا ارتباط با بدنه مردم می‌تواند رابطه دولت و ملت را مستحکم‌تر کند. حضور در احزاب تمامی این نیازها را رفع می‌کند. چهره‌های حزبی افراد دارای سابقه فعالیت در بخش‌های مختلف حکومت هستند و وجهه مردمی احزاب، هرچند در کشور ما به قدر کفایت توسعه‌ نیافته است، می‌تواند نامزد را متعهد کند تا در صورت انتخاب از سوی مردم، با بدنه جامعه بی‌ارتباط نباشد. همین امور سبب می‌شود تا چهره‌های غیرحزبی افراد مناسبی برای قرار گرفتن در جایگاه ریاست‌جمهوری تلقی نشوند. با این حساب اتصال به احزاب یکی از ملزومات فعالیت سیاسی سازنده به حساب می‌آید.
  وصیت‌نامه‌ای که نباید مغفول بماند
با توجه به مطرح شدن نام چهره‌های نظامی مانند سعید محمد، محمدباقر قالیباف، حسین دهقان و محسن رضایی در انتخابات، اظهارنظرها پیرامون دیدگاه امام خمینی (ره) بنیان‌گذار انقلاب اسلامی مبنی بر منع نظامیان از حضور در انتخابات گسترش یافته است. در بند «ل» وصیت‌نامه امام ذکر شده است: «وصیت اکید من به قوای مسلح آن است که همان‌طور که از مقررات نظام، عدم دخول نظامی در احزاب و گروه‌ها و جبهه‌هاست به آن عمل نمایند؛ و قوای مسلح مطلقا، چه نظامی و انتظامی و پاسدار و بسیج و غیر اینها، در هیچ حزب و گروهی وارد نشده و خود را از بازی‌های سیاسی دور نگه دارند.» مدافعان حضور نظامیان در انتخابات بر این باور هستند که وصیت امام راحل تنها به حضور نظامیان در احزاب و جهت‌گیری سیاسی آنان ارتباط دارد. با این وجود با توجه به مقدمه مذکور چهره‌های نظامی در صورتی که در احزاب حضور فعال نداشته باشند، از اساس توان اداره کشور را نخواهند داشت. 
  به دنبال کمرنگ کردن عظمت امام
در همین راستا، روز گذشته مصطفی کواکبیان دبیرکل حزب مردم‌سالاری در حسینیه جماران گفت: «این انقلاب هرچه دارد به وجود پربرکت اندیشه‌های امام راحل است. اما بعضی وقت‌ها که بعضی‌ها حرف‌های بی‌ربطی می‌زنند. مثلا در خصوص ورود نظامی‌ها به انتخابات ریاست‌جمهوری، صریح بند (ل) وصیتنامه امام این است که نباید وارد شوند و حتی کلیپ سخنان رهبر انقلاب هم پخش شد که ایشان هم گفتند ما همان روش را داریم. ولی بعضی‌ها می‌گویند از قرارگاه خاتم استعفا داده‌اند؛ این معنی ندارد، باید از کل نهاد نظامی استعفا بدهد و بعد هم دیگر برنگردد. هر جایی که درخصوص امام می‌خواهد بحث مطرح شود، نظر حزب ما این است که باید از سوی موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام و شخص حضرتعالی موضع‌گیری‌هایی شود که خدای ناکرده عظمت و جلال بنیانگذار نظام کمرنگ نشود. این نکته را هم به عنوان دغدغه می‌گوییم که احساس می‌کنیم در این ۴۲ سال بعضی افراد دنبال این هستند که امام کمرنگ شود. همه افتخارات همه ما به برکت وجود امام خمینی(س) است.»
 نظامیان منتخب نظامی نیستند!
با این وجود روز گذشته عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان، در نشست خبری خود در پاسخ به سوالی درباره اینکه کسانی که سابقه نظامی داشته‌اند، می‌توانند در انتخابات کاندیدا شوند، گفت: «اگر رویه شورای نگهبان را بررسی کنید، منع قانونی برای کسانی که سابقه نظامی داشته‌اند وجود ندارد و اگر انتخاب شوند قطعا دیگر نظامی نخواهند بود اما دخالت نظامیانی که سوگیری داشته باشند منع شده است.» او درباره اینکه آیا دیدگاه امام (ره) درباره فعالیت سیاسی افراد تاثیری در تایید صلاحیت آنها دارد یا خیر، گفت: «دخالت نظامیان به مفهوم جهت‌گیری ممنوع است ولی برای شرکت در انتخابات منعی ندارند.» با توجه به متن وصیت‌نامه بنیان‌گذار انقلاب، به‌نظر می‌رسد مقصود کدخدایی از به‌کارگیری کلمات «سوگیری» و «جهت‌گیری» قرار گرفتن در دسته‌بندی‌های جریانی است که امام راحل صراحتا از آن منع کرده‌اند. در این صورت اگر حتی با توجه به این تفسیر از فرامین امام خمینی (ره) نظامیان بتوانند در انتخابات حضور پیدا کنند، نه تنها نباید جهت‌گیری مستقیمی در امور سیاسی داشته باشند(!) بلکه به دلیل نبود اتصال حزبی، از پشتوانه کارشناسی و مدیریتی مناسب نیز برخوردار نخواهند بود.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه