| کد مطلب: ۱۰۶۵۹۲۹
لینک کوتاه کپی شد

کره‌شمالی:

رزمایش‌های آمریکا منجر به جنگ اتمی می‌شود

آرمان ملی :دولت کره‌شمالی ضمن محکوم‌کردن رزمایش‌های مشترک سالیانه کره‌جنوبی و آمریکا، هشدار داد که این رزمایش‌ها ممکن است باعث شروع جنگ بی‌سابقه با سلاح گرماهسته‌ای (هیدروژنی) در شبه‌جزیره کره شود.

رزمایش‌های آمریکا منجر به جنگ اتمی می‌شود

اجلاس سران آمریکا، کره‌جنوبی و ژاپن در کمپ دیوید و صدور بیانیه‌های تحریک‌آمیز علیه کره‌شمالی و چین، با واکنش تند پیونگ‌یانگ همراه شد. دولت کره‌شمالی ضمن محکوم کردن رزمایش‌های مشترک سالیانه کره‌جنوبی و آمریکا، هشدار داد که این رزمایش‌ها ممکن است باعث شروع جنگ بی‌سابقه با سلاح گرماهسته‌ای (هیدروژنی) در شبه‌جزیره کره شود.

به نوشته خبرگزاری «یونهاپ»، در این بیانیه آمده است که سئول، واشنگتن و توکیو طی نشست سه‌جانبه در کمپ دیوید، مجموعه‌ای از اسناد را با هدف «جزئیات، برنامه‌ریزی و تدوین» اقدامات تحریک‌آمیز برای جنگ اتمی، گردآوری کردند. پیونگ‌یانگ با بیان اینکه جنگ اتمی بی‌سابقه‌ای در مقیاس بزرگ هر لحظه به شبه‌جزیره کره نزدیک می‌شود، تصریح کرد: «رزمایش‌های نظامی متحدان ماهیت تهاجمی دارند و احتمالا شامل سلاح‌های راهبردی آمریکا می‌شوند.» در ادامه این بیانیه آمده است: «اگر توافقات حاصل‌شده در کمپ دیوید، در رزمایش جنگی عملی شود؛ احتمال وقوع یک جنگ اتمی در شبه‌جزیره کره واقعی‌تر خواهد شد.»

 اتحادیه آفریقا عضویت نیجر را تعلیق کرد

اتحادیه آفریقا با اعلام این‌که اقدام جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا (اکواس) برای مداخله نظامی در نیجر را مورد بررسی قرار می‌دهد، خبر داد: عضویت نیجر در این اتحادیه را تعلیق کرده است. کمیسیون صلح و امنیت اتحادیه آفریقا، عضویت نیجر در این اتحادیه را تعلیق کرد. چهاردهم مردادماه در کشور نیجر کودتا شد. به‌دنبال این کودتا، «محمد بازوم» رئیس‌جمهور این کشور توسط نیروهای گارد ریاست‌جمهوری از قدرت خلع شد و «عبدالرحمن تچیانی» در رأس یک شورای نظامی قدرت را در نیجر به دست گرفت.

جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا «اکواس» پس از این کودتا تحت فشار فرانسه و آمریکا به مخالفت با شورای نظامی نیجر برخاست و اعلام کرد برای بازگردانی بازوم به قدرت خود را برای مداخله نظامی در نیجر آماده می‌کند. کمیسیون صلح و امنیت اتحادیه آفریقا، از کشورهای عضو خواست از هر گونه اقدامی که به شورای نظامی نیجر مشروعیت ببخشد، خودداری کنند.

اتحادیه آفریقا اضافه کرد: «تصمیم جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا (اکواس) مبنی بر مقدمه‌چینی برای استقرار نیرو در نیجر را بررسی می‌کنیم و کمیسیون آفریقا نیز پیامدهای این اقدام را بررسی خواهد کرد. مداخله کشورها یا طرف‌های خارجی از جمله شرکت‌های نظامی خصوصی در امور قاره آفریقا را مردود می‌دانیم.»  پیش‌تر، کشورهای بورکینافاسو و مالی اعلام کرده بودند هر گونه مداخله نظامی در نیجر به معنای اعلام جنگ علیه آن‌ها خواهد بود.

ارسال نظر

هشتگ‌های داغ

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار