کد خبر : 275367 تاریخ : ۱۳۹۸ پنج شنبه ۱۶ آبان - 00:00
آذری جهرمی در لایو اینستاگرامی اعلام کرد آرمان‌ملی- سوسن یحیی‌پور: سوءاستفاده‌هایی که از سوی تعدادی شرکت‌های خدمات ارزش افزوده یا به اصطلاح «وس» صورت گرفت، سبب شد که محمدجواد آذری‌جهرمی -وزیر جوان ارتباطات و فناوری اطلاعات- از شفاف‌کردن بازار غیر شفاف 2600 میلیارد تومانی این شرکت‌ها خبر دهد. او در ضمن در اظهاراتی گفته بود که «شاید وقتش رسیده باشد که به‌زودی «کل سرویس‌های ارزش افزوده» را برای همیشه تعطیل کنیم.» در نهایت، دوشنبه‌شب حوالی ساعت هفت، جهرمی با انتشار هشتگ‌هایی نظیر حق‌الناس و پایان وس در صفحه توئیتر خود نوشت: «امشب شب تلخی برای کلاهبرداران است! پول‌هایی که برای شرکت‌های ارزش ‌افزوده در این چند سال از شما اخذ شده را با #6*۸۰۰* می‌توانید ببینید. شکایتی هم داشتید لطفا از طریق پیامک به ۸۰۰۷ بفرستید. کاملا رایگان! برای خانواده نیز انجام دهید.» این خبر با واکنش‌های زیادی همراه شد و تعدادی از روزنامه‌ها تیتر یک خود را به این موضوع اختصاص دادند.

همچنين، روز گذشته جهرمي با انتشار توئيتي خبر داد که قصد دارد ساعت هشت يک لايو جذاب در اينستاگرام داشته باشد که چند ميهمان خاص و ويژه هم در آن حضور خواهند داشت. اين لايو همانطور که وزير خبر داده بود، دقايقي پس از ساعت هشت شب گذشته آغاز شد و جهرمي با بيان اينکه سال گذشته شرکتي را شناسايي کرديم که بيش از هزار اپليکيشن درست و در فضاي مجازي منتشر کرده و باعث شده بود تعداد زيادي از مردم عضو شوند، از سلطان قربانيان وس نام برد. جهرمي در اين باره گفت: سلطان قربانيان وس، شايان از کرمانشاه است که 5/12 ميليون تومان بابت خدمات ارزش افزوده پرداخت کرده است. او همچنين خبر داد که تا کنون 5/3 ميليون نفر پيامک استعلام وس دريافت کرده‌اند که از اين ميزان 500 هزار نفر اعلام شکايت کرده‌اند که پس از ارجاع شکايات به دستگاه قضايي، مبالغ به کاربران بازگردانده خواهد شد. وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات همچنين با بيان اينکه شرکت‌هاي خدمات ارزش افزوده در اين‌ مدت به ادعاي خودشان 13 هزار ميليارد تومان درآمد داشتند، گفت: اپراتورها و درآمدشان براي مردم شناخته‌شده هستند، اما اين شرکت‌ها و خدمات براي مردم شناخته‌شده نيستند. ما بايد پيگيري کنيم اين پولي که به‌صورت ناصحيح از جيب مردم رفته، برگردد و ديگر اينکه اين روند ناصحيح ادامه پيدا نکند. دعوت از زرآبادي

آذري جهرمي همچنين در توئيت ديروز خود از حميده زرآبادي عضو کميسيون صنايع و معادن مجلس که اظهاراتي عليه او در نشست خبري که با عنوان بررسي چالش‌ها در وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات با حضور جمعي از اصحاب رسانه برگزار شد، ايراد کرده بود، دعوت به مناظره و حضور در اين لايو کرد. زرآبادي نيز با انتشار فيلمي دعوت جهرمي را به فال نيک گرفت و پيشنهاد داد اين مناظره در مجلس ايران يا در هر مکان ديگري انجام شود. آذري جهرمي در لايو اينستاگرام با اشاره به اظهارات او، گفت: براي نمايندگان احترام ويژه‌اي قائليم. ضمن ارادت به اين نماينده محترم، پاسخ مي‌دهم. از دوستاني دعوت کردم توضيحاتي را ارائه دهند. فضاسازي زيادي شد. اگر دنبال کسي مي‌گرديد بايد در گروه مخالفان ما دنبال او بگرديد زيرا براي تخريب ما اين مطالب منتشر شده است. زرآبادي نماينده قزوين پيش از اين گفته بود افرادي در فضاي مجازي براي حمايت از آذري جهرمي، 500 هزار تومان بابت هر توئيت دريافت مي‌کنند.

زرآبادي چه گفته بود؟

سيدحميده زرآبادي، عضو کميسيون صنايع و معادن مجلس در نشست خبري با عنوان بررسي چالش‌ها در وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات، با اعلام اينکه وزير ارتباطات گفته مخالف تخلف در ارزش افزوده است، اظهار کرد: کسي که با تخلفات ارزش افزوده براي اولين بار مقابله کرد نمايندگان مجلس بودند نه وزارتخانه ارتباطات. زرآبادي، خاطرنشان کرد: در دي‌ماه 96 تا خردادماه 97، تعداد هفت شرکت بودند که با اپراتورها هماهنگ بودند و عضوگيري اجباري داشتند که ما نمايندگان مجلس اين موضوع را اعلام کرديم. او ادامه داد: ما در کميسيون صنايع مجلس اينها را از روي گزارش‌هاي شکات افزايش هزينه قبض موبايل‌ها شناسايي کرديم و پرونده اين هفت شرکت مورد بررسي قرار گرفت که مشخص شد مبلغ 35 ميليارد تومان کلاهبرداري صورت گرفته است.

تشريح جزئيات تخلفات

اين نماينده مجلس در ادامه با تشريح ديگر جزئيات تخلفات صورت‌گرفته يادآور شد: يک شرکت به نام ايده‌پرور هوشمند که سهم آن از 35 ميليارد 23 ميليارد بود و رئيس آن سجاد بنابي بود تنها پول‌ها را بازگرداند و قرارداد آنها لغو نشد. نماينده قزوين در مجلس اضافه کرد: طبق اطلاعاتي که به بنده رسيده و گزارشي که در زمينه تخلفات حوزه ارزش افزوده داشتيم، در مهرماه سال جاري درآمد زيرمجموعه سايت انتخاب 534 ميليون تومان بوده است. او ادامه داد: فقط طي مدت دو روز دو ميليون و 600 هزار نفر درگير اپراتورها شدند يعني قرباني عضوگيري اجباري شدند. حال ممکن است امروز افراد بيشتري نيز درگير آن باشند. من نمي‌توانم از مطالبات افراد به راحتي عبور کنم و اگر تخلفي صورت گرفته است بايد به‌عنوان نماينده مردم ورود کنم. زرآبادي همچنين گفت: زماني مدعي‌العموم وارد مي‌شود که تخلفي اعلام شده باشد. اکنون بايد مشخص شود که تخلفات از سوي شرکت‌هاي ارائه‌کننده خدمات ارزش افزوده يا وزارت ارتباطات رخ داد که بايد آقاي آذري‌جهرمي در اين باره پاسخگو باشد.

ادعاهاي مطرح‌شده درباره خواهر زن

چندي پيش، مينا مهرنوش، مديرعامل سابق رايتل، در ارتباط با فعاليت خواهرزن وزير ارتباطات سخناني اظهار کرده بود مبني بر اينکه «قرارداد بيمه تکميلي بسياري از شرکت‌هاي آي.سي.تي توسط خواهرزن وزير بسته شده، به طوري که بالاي 100 ميليون در ماه براي اين قراردادها پورسانت دريافت مي‌شد! يکي از دلايل زيان 1700ميلياردي رايتل همين چيزهاست.» زرآبادي نيز در اين نشست با اشاره به انتصاب فرد نزديک به وزير ارتباطات در شرکت رايتل، گفت: در متن نامه‌اي که خطاب به وزير ارتباطات نوشته شده، آمده است که توجه به انعقاد قراردادهاي کلان بيمه‌اي توسط خانم ثنا اسديان با نمايندگي کد 2323 بيمه ما وابسته به بانک ملت با شرکت رايتل و شرکت‌هاي حوزه ارتباطات پاسخ به چند سوال ضروري است. آيا خانم ثنا اسديان با شما نسبت فاميلي دارند؟ و در صورت مثبت‌بودن پاسخ اين سوال نسبت دقيق را اعلام کنيد. او همچنين در ادامه گفت: خانم ثنا اسديان خواهرزن وزير ارتباطات متولد 65 است؛ شما بگوييد ما چند نفر بيکار در اين سن و سال در کشور داريم. کارمزد او طي سه سال دو ميليارد و300 ميليون تومان بوده که به طور متوسط ماهيانه 69 ميليون تومان است که در برخي ماه‌ها تا 137 ميليون تومان هم اين کارمزد رسيده‌ است.