کد خبر : 267223 تاریخ : ۱۳۹۸ پنج شنبه ۳۱ مرداد - 00:00
رونمایی از «ریال پارسه» آرمان ملی-امیر داداشی: پرونده دلار در سال 96 با دلار 4000 تومانی بسته شد. شاید در آن روزها کسی فکر نمی‌کرد که نرخ ارز آمریکا در ایران تا 5/4 برابر افزایش یابد. اما اولین نشانه‌های این رشد در همان فروردین 97 نمود پیدا کرد. طوری که در همان اولین ماه سال گذشته این نرخ از 6000 تومان هم عبور کرد. در همان روزها بود که دولت تلاش کرد با تخصیص ارز 4200 تومانی برای واردات کلیه کالاها، بازار پول را به کنترل درآورد و از سقوط ارزش پول ملی جلوگیری کند. سیاستی که سه ماه استمرار داشت نه‌تنها موجب تقویت ارزش پول ملی نشد، بلکه بسیاری از کارشناسان آن را به‌عنوان حراج منابع ملی تعبیر کردند و مخالفان هم نام آن را «ارز جهانگیری» گذاشتند تا از این مساله ملی هم برای تخریب دولت استفاده کنند و هیزم بر آتش دشمنانی نظیر ترامپ بریزند که مدام از تلاش برای بی‌ارزش‌کردن پول ایران سخن می‌گفتند. در این میان رئیس‌جمهوری تصمیم به تغییر رئیس کل بانک مرکزی گرفت تا شاید حضور عناصر جدید اقتصادی بتواند شرایط را تغییر دهد. سرانجام سوم مرداد 97 این جابه‌جایی صورت گرفت و عبدالناصر همتی بر مسند ریاست بانک مرکزی تکیه زد. اما این تغییرات با تشدید فشارهای ظالمانه آمریکا علیه ایران همزمان شد، تا اجرای برنامه‌های بانک مرکزی به دلیل موانع ایجادشده چندان موفقت‌آمیز نباشد و اوج شکست این برنامه‌ها چهارم مهرماه با رسیدن نرخ دلار به 19هزار تومان خودنمایی کند. با اینکه برخی کارشناسان دلار 40 هزار تومانی را هم قریب‌الوقوع می‌دانستند، اما سرانجام سیاست‌های دولت و بانک مرکزی به بار نشست و امروز نرخ دلار تفاوت چندانی با روزی که همتی سکان هدایت بانک مرکزی را بر عهده گرفت نداشته باشد و حتی بسیاری از کارشناسان سیاست‌های پولی و ارزی این بانک را موفق‌آمیز قلمداد کنند. بلومبرگ نیز بر این موفقیت مهر تایید زده و در آخرین گزارش خود درباره نظام مالی ایران، آورده است: ارزش ریال در ماه‌های اخیر ۳۰ درصد تقویت شده است.

با اينکه بلومبرگ در ماه‌هاي اخير نشان داده که در مسير تحريم ايران، همراه آمريکاست، اما سياست‌هاي پولي و ارزي بانک مرکزي در اين مدت چنان موفقيت‌آميز بوده که اين خبرگزاري بين‌المللي بار ديگر درباره رشد ارزش پولي ملي ايران گزارش بنويسد. بلومبرگ در گزارش اخير خود به بررسي طرح بانک مرکزي براي حذف چهار صفر از پول ملي نيز پرداخت  و آن را تازه‌ترين تلاش ايران براي اصلاح نظام پولي خود معرفي کرد. اين خبرگزاري با اشاره به کاهش توليد نفت ايران در نتيجه تحريم‌هاي شديد آمريکا نوشت که ريال در زمان خروج آمريکا از برجام و بازگشت مجدد تحريم‌ها ريزش سنگيني داشت و در اواسط سال 2018 اين مساله به افزايش تورم منجر شد. نگارنده گزارش يادشده با موفق‌تر خواندن برنامه‌هاي جديد بانک مرکزي براي مهار نرخ ارز نوشته است: از ماه مي امسال تاکنون ارزش ريال 30 درصد تقويت شده و نرخ دلار به 118 هزار ريال کاهش پيدا کرده است. کاهش نرخ ارز خود به کندشدن روند تورم کمک زيادي کرده، تا جايي که نرخ تورم سالانه از 400 درصد در سال گذشته به 24 درصد در ماه اوت (مرداد) کاهش پيدا کرده است. اين گزارش در ادامه به نقل از چارلز رابرتسون، اقتصاددان ارشد موسسه «رنسانس کپيتال» مي‌نويسد که حذف صفرها داراي آثار رواني مثبتي براي جامعه است، اما چالش تامين منابع کافي ارزي کماکان باقي خواهد ماند و بايد در کنار حذف صفر به اين مساله نيز توجه کرد.

تصميم‌ نمايندگان براي «صفرها»

در کنار گزارش بلومبرگ، دولت هم روز گذشته لايحه «اصلاح قانون پولي و بانکي کشور» در راستاي حذف چهار صفر از پول ملي و تغيير واحد پول ملي را به مجلس ارسال کرد. با اجراي طرح اصلاح نظام پولي در قالب حذف چهار صفر از پول ملي و بازنگري در اقطاع اسکناس و سکه، نقش اين ابزار در نظام­‌هاي پرداخت کشور، افزايش مي‌يابد. بر اساس اين لايحه واحد پول ايران به تومان تغيير مي‌يابد و هر تومان برابر 10000ريال جاري و معادل 100 ريال پارسه است.