کد خبر : 136038 تاریخ : ۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۹ شهريور - 11:42
رئیس بیمارستان شهدای تجریش: انتظار بازگشایی مدارس را نداشتیم/ مراجعه بیماران نسبت به یک ماه و نیم گذشته کمتر شده است/ افزایش ابتلای کادر درمان به کرونا رئیس بیمارستان شهدای تجریش گفت: واقعا انتظار بازگشایی مدارس را نداشتیم، چون در رسیدگی به کودکان مشکل داریم.

آرمان ملی- «رضا جلیلی خشنود» رئیس بیمارستان شهدای تجریش با اشاره به اینکه باید تا چند روز دیگر منتظر بمانیم تا تاثیر سفرها و روابط بدون فاصله‌گذاری مردم را ببینیم، گفت: مراجعه بیماران نسبت به یک ماه و نیم گذشته کمتر شده است، اما نسبت به پیک کرونا این طور نیست، چون انتظار داشتیم که شاهد کمتر شدن میزان این بیماری باشیم، در هر حال نباید غفلت کنیم که در آستانه فصل پاییز هستیم و این اصلا پیام‌آور خوبی نیست، چون قطعا با سیر افزاینده‌ بیماران مبتلا به کرونا رو به رو خواهیم شد.

تعداد بیماران کرونایی در حال حاضر در حداکثر میزان خود است

وی ادامه داد: تعداد بیماران در حال حاضر در حداکثر میزان خود است و پیش‌بینی این است؛ هر چه به سمت پاییز پیش برویم با روند افزایشی مراجعه‌کنندگان مواجه خواهیم شد، به خصوص با بازگشایی مدارس و رفتن برخی دانش‌آموزان به مدرسه این نگرانی بیشتر شده چون ممکن است، درصد بسیار زیادی از بیماران شامل کودکان شوند.

خشنود افزود: کادر درمان و ظرفیت درمانی کشور برای پاسخگویی به کودکان بیمار کافی نیست و امکان دارد با یک بحران جدی روبرو شویم، چرا که مساله این است، بسیاری از کودکان وقتی که ناقل می‌شوند، بدون علامت هستند و همچنین درک کودکان از کرونا و رعایت کردن پروتکل‌ها از سوی آنها بسیار کم‌تر از بزرگ‌سالان است.

وی تصریح کرد: با وجود رفتارهای کودکانه‌ دانش‌آموزان اگر آنها با وجود فاصله‌گذاری و رعایت استفاده از ماسک هم در مدرسه حضور یابند، کنترل آنها واقعا سخت است و احتمال آلوده شدن افراد بسیار زیاد است. اگرچه با زدن ماسک و فاصله‌ی اجتماعی از میزان خطر کاسته می‌شود، با این وجود این که بخواهیم موارد بهداشتی را به کودکان گوشزد کنیم و آنها نیز عمل کنند، کمی دور از واقعیت است.

رئیس بیمارستان شهدای تجریش با تاکید بر خطر بازگشایی مدارس و حضور برخی دانش‌آموزان در سر کلاس بیان کرد: هر کدام از این کودکان خانواده دارند و به عنوان یک ناقل می‌توانند افراد دیگر را آلوده کنند، از همین رو این موضوع بسیار خطرناک است.

تاکنون بیش از  ۲۱۰ نفر از کادر درمان به کرونا مبتلا شده‌اند

رئیس بیمارستان شهدای تجریش گفت: از اول زمان شروع کرونا تا الان میزان ابتلای کادر درمان ما به ویروس کرونا بیش از ۲۱۰ نفر است و در تمام بیمارستان‌های کشور هم این آمار رو به افزایش است که علت بخشی از آن، خستگی کادر درمان است و دلیل دیگر هم مربوط به زمان زیادی است که از شروع ویروس می‌گذرد و نیروها به شدت در معرض خطر ابتلا قرار دارند.

رئیس بیمارستان شهدای تجریش ادامه داد: میزان ورودی بیماران کرونایی در بیمارستان نسبت به چند ماه گذشته تا حدودی روند کاهشی پیدا کرده، اما آن کاهشی که مدنظر ما بوده را هنوز مشاهده نکردیم.

خشنود افزود: ما بیشتر به میزان بستری بیماران کرونایی توجه داریم تا به میزان ورودی و خروجی‌ها، اما الان در یک بالانسی هستیم که تقریبا میزان ورودی و خروجی‌ها با همدیگر برابر هستند، اما مطمئنا به دلیل بازگشایی مدارس، تجمع‌ها‌ مسافرت‌های شهریور ماه و با شروع فصل پاییز تا چند هفته دیگر با یک موج فزاینده‌ای از مراجعات بیماران مواجه خواهیم شد.

به گزارش آرمان ملی به نقل از ایلنا، وی در پایان اظهار داشت: واقعا انتظار بازگشایی مدارس را نداشتیم، چون در رسیدگی به کودکان مشکل داریم واقعا بیمارستان‌های ما ظرفیت پذیرش تعداد معینی از کودکان و نوجوانان را دارد، اگر این تعداد بیش از حد باشد، ما با یک چالش انسانی روبرو می‌شویم، امیدواریم روند بیماری با بازگشایی مدارس آنطور نشود که فکر می‌کنیم.