کد خبر : 134074 تاریخ : ۱۳۹۹ جمعه ۱ فروردين - 17:07
استاد دانشگاه نیوهمپشایر : ترامپ کرونا را جدی نگرفته است/ رنج سایر ملت‌ها برای ترامپ مهم نیست/ نمی‌توان ایران را مجبور به انجام کاری کرد استاد دانشگاه نیوهمپشایر با انتقاد از تحریم‌ها تاکید کرد که رنج سایر ملت‌ها برای ترامپ مهم نیست.

آرمان ملی -به گزارش آرمان ملی به نقل از ایلنا، کرک دورسِیاستاد علوم سیاسی و روابط‌ بین‌الملل و تاریخ دانشگاه نیوهمپشایر است. وی در حوزه‌ سیاست خارجی سال‌ها تدریس، مطالعه و بررسی کرده است.

کرک دورسِی در گفت‌وگو با ایلنا، نظرات خود را پیرامون تنش‌ها میان ایران و آمریکا بیان کرده است

اروپا امیدوار است ترامپ انتخابات را ببازد

دورسی در ابتدا در مورد انفعال اروپا برای کمک به ایران گفت: من فکر می‌کنم سه دلیل وجود دارد اول این که  دولت‌های اروپایی در حال حاضر بسیار روی مشکلات ویروس کرونا تمرکز دارند دوم آنها امیدوارند زمان بخرند و ترامپ برود.

وی با ابراز نگرانی از تنش و جنگ در منطقه گفت: عواقب جنگ برای شمارش بسیار زیاد خواهد بود. تلفات و اختلال اقتصادی بسیار زیاد خواهد بود و هرج و مرج به وجود خواهد آمد مانند آنچه ما در عراق و افغانستان دیدیم. مشکل این است که ما امید زیادی به تغییر و تحول مسالمت‌آمیز در دولت‌های منطقه نمی‌بینیم.

استاد علوم سیاسی و روابط‌ بین‌الملل و تاریخ دانشگاه نیوهمپشایر افزود: آینده خطرناک به نظر می‌رسد. با پایین آمدن قیمت نفت، شرایط برای منطقه تغییر می‌کند. این بدان معناست که درک اینکه چگونه هر یک از کشورهای منطقه می توانند شغل معنادار و زندگی اقتصادی را برای جمعیت رو به رشد خود ارائه دهند، دشوار است. هنگامی که بسیاری از مردم از شرایط اقتصادی و اجتماعی خود ناراضی هستند ، دولت‌ها وسوسه می‌شوند اقدامات جدی را انجام دهند، مانند شروع جنگ ، سرکوب مخالفان ، یا صدور ایدئولوژی رادیکال که پایدار نیست. بنابراین فکر می‌کنم طی چند سال آینده احتمالاً یک جنگ یا موج انقلابی در منطقه وجود داشته باشد.

تحریم عامل تصمیمات ایران است


وی در ادامه در مورد آینده روابط ایران و آمریکا گفت: ایران باید منتظر رئیس‌جمهور بعدی باشد تا به برجام بازگردد ترامپ و دولت ایالات متحده دائماً در مورد مذاکره صحبت می‌کنند، اما هر روز تهدیدهای بیشتری علیه ایران وارد می‌کنند. به همین دلیل ایران در پاسخ به این تهدیدات ، تعهدات خود را کاهش می‌داد.

نمی‌توان ایران را مجبور به انجام کاری کرد

دورسی هم چنین افزود:  ترامپ یک تاجر است ، نه یک دیپلمات. بنابراین او مانند یک مرد ثروتمند به ایران نزدیک می‌شود از تهدید برای پیروزی استفاده می‌کند. آنچه او نمی‌فهمد این است که کشوری مانند ایران دارای سابقه طولانی ایستادگی در برابر کشورهای قدرتمند است و نمی‌توان آن را مجبور به انجام کاری کرد. به نظر من دیپلماسی ترامپ بد است. چیزی که می‌خواهد فقط این است که او به عنوان یک برنده تلقی شود.

این استاد دانشگاه افزود: هدف ترامپ دستیابی به توافق نیست بلکه انجام کاری متفاوت با رئیس جمهور اوباما است.

ترامپ کرونا را جدی نگرفته است

رنج سایر ملت‌ها برای ترامپ مهم نیست 


وی هم چنین در مورد تحریم‌ها در جریتن مقابله با کرونا گفت:  اولا، ترامپ ویروس کرونا را در آمریکا بی اهمیت نشان داده است، بنابراین او نمی‌تواند تحریم‌ها را علیه ایران لغو کند بدون اینکه اعتراف کند این ویروس بسیار جدی است. دوم اینکه، او برای کسی همدلی نمی‌کند، بنابراین چیزی او را ناراحت نمی‌کند و برایش مهم نیست که مردم در کشور دیگری رنج می‌برند.