انتخاب تاریخ:   /  /   
ویژه‌نامه سرداران دیار کرمان برلیان نت تعرفه
خبرهای این صفحه پربیننده‌ترین خبرها
کد خبر: ۲۸۰۶۸۲ | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۰/۲۴ - شماره: 639

سيستان و بلوچستان را فراموش نكنيم

آرمان ملی- وحید استرون: این روزها در حالی شرایط کشور ما سخت‌تر از همیشه است که سیل ویرانگر مصیبتی عمیق‌تر را برای مردم محروم استان سیستان و بلوچستان به همراه آورد و حالا جان و مال هزاران نفر از مردم این استان محروم در خطر نابودی و خسارت جدی قرار دارد. مردم سراسر کشور نیز در شبکه‌های اجتماعی هر کدام به‌نحوی برای کمک به سیل‌زدگان اعلام آمادگی کرده‌اند و در روزهایی که دولت قادر نیست خسارت مردم رنج دیده این استان را جبران کند، مردم ایران بار دیگر بسیج شده‌اند که به کمک سیل‌زدگان دومین استان پهناور کشور بشتابند. این روزها خبرهای خوبی از سیستان و بلوچستان به گوش نمی‌رسد و به گفته مسئولان، در جنوب این استان سیل در نخستین ساعات، ارتباط بیش از ۵۰۰ روستا را قطع کرد و بعد از گذشت چند روز از بروز سیل ۴۰۰ روستا با کمترین امکانات غذا، دارو و آب آشامیدنی در محاصر سیل هستند. از سوی دیگر ۹۰‌درصد مناطق روستایی سیل‌زده سیستان و بلوچستان دچار آبگرفتگی شد‌ه‌اند و طبق اعلام مسئولان به ۲۵۰۰ واحد مسکونی روستایی در سیستان و بلوچستان خسارت جدی وارد شده و برآورد اولیه خسارت ۹۵۱‌میلیارد تومان است. احمدعلی موهبتی استاندار سیستان و بلوچستان نیز این موضوع را تایید می‌کند و می‌گوید: با قطع شدن ارتباط زمینی و خرابی پل‌ها، در برخی مناطق کمک‌رسانی با قایق انجام می‌شده که با وخیم‌تر شدن شرایط، دیگر قایق‌ها نیز قادر به حرکت نیستند. حجم خسارات وارده به منازل، اراضی کشاورزی، تاسیسات و زیرساخت‌ها و راه‌های ارتباطی نیازمند حمایت ملی است.

عزيز ساراني، نماينده مردم سيستان و بلوچستان در شوراي عالي استان‌ها با تاکيد بر لزوم امدادرساني هوايي و تامين بالگرد براي آسيب ديدگان سيل استان سيستان و بلوچستان گفت: اميدوارم بالگردهايي از استان‌هاي همجوار و تهران براي امدادرساني و رساندن آذوقه به مردم اين استان اعزام شود. هنوز برآوردي از خسارت‌ها انجام نشده اما آنچه که به‌عنوان يک فاجعه در اين استان اتفاق افتاده است عدم امدادرساني و کمک به مردم آسيب ديده اين استان پس از 72 ساعت است.

شرايط وخيم در دومين استان پهناور کشور

اين در حالي است که فيلم‌هاي شبکه‌هاي اجتماعي از وخامت حال اين استان خبر مي‌دهد و آب در برخي از مناطق تا کمر مردم بالا آمده است. از سوي ديگر مردم براي ايمن‌بودن از سيل، به بلنداي درخت‌ها پناه برده‌ و شب را روي شاخه درختان و در زير بارش شديد باران، صبح کرده‌اند. اکثر مزارع کشاورزي را آب گرفته و دام‌ها و کپرهاي مردم را آب برده است و به گفته رئيس مرکز مديريت حوادث و فوريت‌هاي پزشکي دانشگاه علوم پزشکي ايرانشهر تاکنون دو نفر بر اثر وقوع سيل جان خود را از دست داده‌اند و چند ده نفر مصدوم شده‌اند. رئيس بيمارستاني در شهرستان زهک نيز از ريزش سقف اتاقي در بخش سي‌سي‌يو بيمارستان خبر داده است. با وجود اينکه سه اردوگاه اسکان اضطراري در مناطق سيل زده ايجاد شده است، اما بسياري از مردم کمک‌هاي هلال احمر را دريافت نکرده‌اند و نياز به کمک‌هاي دارويي، غذايي، آب و لوازم بهداشتي دارند. مجتبي خالدي، سخنگوي سازمان اورژانس کشورر نيز ضمن بيان اينکه گزارشي از شيوع بيماري‌هاي گوارشي ناشي از سيل نداشتيم، گفت: اورژانس در حال حاضر در مناطق سيل‌زده مشکل دارويي ندارد. آب آشاميدني آلوده موجب بروز عفونت‌ها مي شود البته تا به حال گزارشي از شيوع بيماري‌هاي گوارشي ناشي از سيل نداشتيم اما روال بلايا و سيل ها اين است که به علت تحت تاثير قرار دادن آب شرب احتمال مراجعه بيماري هاي عفوني افزايش پيدا مي‌کند.

سيستان و بلوچستان را آب گرفته؛ هلال احمر رئيس ندارد

در اين شرايط تنها راه نجات اين مردم کمک‌هاي مردمي است و هلال احمر اعلام کرده که هموطنان مي‌توانند از طريق کد دستوري#54*112* íÇ ÇÒ ØÑíÞ ÔãÇÑå ÍÓÇÈ 5263636353 äÒÏ ÈÇä˜ ãáÊ ÔÚÈå ÇãÇã Úáí(Ú) Èå äÇ㠘㘝åÇí ÎíÑíä Èå íÇÑí Çíä ãÑÏã ÈíÇíäÏ. ÇáÈÊå äǐÝÊå äãÇäÏ ÈÓíÇÑí ÇÒ ãÑÏã ÏÑ ÔȘååÇí ÇÌÊãÇÚí ÏÇæØáÈÇäå Èå ÓãÊ ÓíÓÊÇä æ ÈáæÓÊÇä ÏÑ ÍÑ˜Ê åÓÊäÏ. ÇãÇ ÓÑåä äÇÏÑ ÑÍãÇäí¡ ÑÆíÓ ãÑ˜Ò ÇØáÇÚÇÊ æ ˜ääÊÑá ÊÑÇÝí˜ áíÓ ÑÇåæÑ äÇÌÇ ÇÒ åãæØäÇä ÎæÇÓÊ ˜å Èå ãäÇØÞ ÏѐíÑ Óíá äÑæäÏ. æí åãäíä ÇÝÒæÏ: ÈÇ ÊæÌå Èå æÞæÚ Óíá æ ÂȐÑÝʐí ÏÑ ÇÓÊÇäåÇíí ÇÒ Ìãáå ÓíÓÊÇä æ ÈáæÓÊÇä¡ åÑãҐÇä æ ÎÑÇÓÇä ÌäæÈí¡ ÔÇåÏ ØÛíÇä ÑæÏÎÇäååÇ æ ãÓÏæÏ ÔÏä ÈÑÎí ãÍæÑåÇí ãæÇÕáÇÊí Çíä ÇÓÊÇä åÇ åÓÊíã. æí ÈÇ ÈíÇä Çíä˜å äíÑæåÇí áíÓ ÑÇå æ áíÓ ÑÇå ÇÓÊÇä ÏÑ ÂãÇÏå ÈÇÔ ˜Çãá åÓÊäÏ ÝÊ: ÊÇ ÚÇÏí ÔÏä æÖÚíÊ ÏÑ Çíä ÇÓÊÇäåÇ ÂãÇÏåÈÇÔ ÇÏÇãå ÎæÇåÏ ÏÇÔÊ. ÞØÚÇ ÈÑÎí ÇÒ ãÍæÑåÇí ãæÇÕáÇÊí Çíä ÇÓÊÇäåÇ ÈÑ ÇËÑ ÓíáÇÈ ÊÎÑíÈ ÔÏåÇäÏ¡ÇãÇ ÏÑ ÍÇá ÍÇÖÑ Èå ÚáÊ æÌæÏ ÂȐÑÝÊí ˜å æÌæÏ ÏÇÑÏ äãíÊæÇä ÂãÇÑ ÏÞíÞí ÇÒ ãÍæÑåÇí ÊÎÑíÈ ÔÏå ÇÚáÇã ˜ÑÏ. ÈÇ Çíä ÍÇá ÈÑ ˜Óí æÔíÏå äíÓÊ ˜å åáÇá ÇÍãÑ ÑÆíÓ äÏÇÑÏ æ ÚáíÑÖÇ Óáíãí¡ äãÇíäÏå ãÑÏã ãÍáÇÊ ÏÑ ãÌáÓ ÔæÑÇí ÇÓáÇãí ÎØÇÈ Èå ÑÆíÓ ÌãåæÑ ÝÊ: ÂÞÇí ÑÆíÓ ÌãåæÑ ÓíÓÊÇä æ ÈáæÓÊÇä ÑÇ ÂÈ ÑÝÊå ÇÓÊ æ ãÑÏã ύÇÑ ãÔ˜á ÔÏåÇäÏ ÈÇíÏ åáÇá ÇÍãÑ Èå ÏÇÏ ãÑÏã ÈÑÓÏ. ÂíÇ Èå ÔãÇ ÝÊäÏ ˜å åáÇá ÇÍãÑ ÑÆíÓ äÏÇÑÏ¿ í˜ äÝÑ ÝÑíÇÏ ÒÏ ˜å åáÇá ÇÍãÑ ÑÆíÓ äÏÇÑÏ¿

تماس رئيس‌جمهور و معاون اول

بعد از اين صحبت‌ها بود که رئيس جمهور در تماس تلفني با احمد علي موهبتي استاندار سيستان و بلوچستان در جريان مسايل و مشکلات اين استان در پي بارش‌هاي شديد و وقوع سيل قرار گرفت و دستورات لازم را براي تسريع در روند امدادرساني صادر کرد. حسن روحاني در اين تماس تلفني بر اختصاص تمام امکانات و تجهيزات و هماهنگي تمامي بخش‌ها و دستگاه‌هاي مرتبط براي مديريت نهايي سيلاب ها و کمک به آسيب ديدگان تاکيد کرد. اسحاق جهانگيري، معاون اول رئيس‌جمهور نيز در تماس‌هاي جداگانه با استانداران سيستان و بلوچستان و کرمان ضمن اطلاع از آخرين وضعيت بارندگي‌هاي کم‌سابقه و خسارات ناشي از سيل در اين دو استان، بر ضرورت بسيج همه امکانات براي رسيدگي به آسيب‌ديدگان از سيل و تلاش براي کاستن از آلام و خسارات به مردم تاکيد کرد. استانداران سيستان و بلوچستان و کرمان نيز در اين مکالمه تلفني گزارشي از ميزان بارش‌ها، تخريب‌ها و نحوه امدادرساني و نيز نيازهاي مردم و استان براي رسيدگي به وضعيت سيل‌زدگان ارائه کردند.

بازهم غافلگيري مسئولان

نماينده مردم زابل در مجلس شوراي اسلامي از عدم انجام اقدامات پيشگيرانه که باعث شده تا سيل به مردم استان خسارت بالايي وارد کند، انتقاد کرده است. حبيب‌الله دهمرده در تذکري شفاهي در جلسه علني مجلس گفت: «اين سيل قابل پيش‌بيني بود». به گفته‌ او، به‌دليل فراهم نبودن زيرساخت‌ها سيل به استان سيستان و بلوچستان خسارات زيادي وارد کرده است. نماينده مردم زابل مي‌گويد، براساس مصوبات ستاد بحران بايد لايروبي رودخانه‌ها انجام مي‌شد و اقداماتي پيشگيرانه براي جلوگيري از وقوع سيل صورت مي‌گرفت، اما نه تنها اقدامي نشده بلکه خسارت سنگيني به مردم وارد شده است. ظاهرا پيشگيري براي برخي از مسئولان اصلا معنايي ندارد. از سوي ديگر محمد فريد لطيفي، معاون آمادگي و مقابله سازمان مديريت بحران کشور درباره غيبت مسئولان کشوري در حوادث اين استان به باشگاه خبرنگاران گفت:‌ حضور مسئولان در زمان حوادث به خصوص از سوي سازمان مديريت بحران کشور براساس قانون سطح بندي شده است. ناتواني و نبود امکانات در زمان حادثه از سوي فرمانداري‌ها اعلام مي‌شود و پس از آن به تاييد استاندار نياز دارد، حال اگر اين نيازها تامين نشد، به سطح ملي ارجاع داده مي‌شود.

خطر حمله گاندوها

به غير از آب و غذا و سرپناه، مشکل ديگر هجوم گاندوها به مناطق مسکوني است که مي‌تواند تهديد جدي براي ساکنان آن مناطق به وجود آورد. اداره کل حفاظت محيط زيست سيستان و بلوچستان در اطلاعيه‌اي نسبت به اين موضوع هشدار داده و اعلام کرده که با سرريز شدن آب رودخانه‌ها و سدها در منطقه احتمال خروج تمساح‌ها و اسيرشدن در امواج خروشان آب و دور شدن آنها از زيستگاه اصلي‌شان وجود دارد. اداره کل حفاظت محيط زيست سيستان و بلوچستان با فراخواندن مردم به خودداري کردن از تردد در حاشيه‌ي چندين رودخانه و محل تجمع‌ آب‌هاي راکد، از آماده‌باش يگان حفاظت اين اداره براي پيشگيري از وقوع حوادث تلخ و حملات احتمالي حيات وحش خبر داده است.

توضيح گزارش روز گذشته «آرمان ملي»

در گزارش روز گذشته (23 دي) «آرمان ملي» که در اين صفحه با عنوان «سيستان بي‌صدا غرق شد» منتشر شد، به‌دليل کوتاه شدن تيتر، نام کامل استان سيستان و بلوچستان منتشر نشد و از اين بابت از مردم رنج ديده و عزيز استان سيستان و بلوچستان به‌دليل اين خطاي غيرعمدي عذرخواهي مي‌کنيم.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد