انتخاب تاریخ:   /  /   
ویژه‌نامه سرداران دیار کرمان برلیان نت تعرفه
خبرهای این صفحه پربیننده‌ترین خبرها
کد خبر: ۲۷۸۰۲۵ | تاریخ : ۱۳۹۸/۹/۲۰ - شماره: 610

مجمع لوايحCFT و پالرمو را معطل نگه ندارد

عکس: آرمان‌ملی / حجت ‌ سپهوند

آرمان ملي: هرچه به روزهاي پاياني مجلس دهم نزديک مي‌شويم، نطق‌هاي مجلس نيز شور و حال متفاوتي پيدا مي‌کند و نمايندگان بي‌پرواتر از گذشته نظرات خود را در خصوص موضوعات روز کشور بيان مي‌کنند. ابتدا اين پروانه سلحشوري بود که روز دوشنبه نطقي آتشين در مجلس سر داد و پايداري‌چي‌ها را به واکنش شديد در صحن علني وا داشت. او با بيان اينکه از «مادران داغدار حوادث اخير شرمسارم» گفت که بايد روش مديريت کشور تغيير کند و «سرنوشت هر نسلي» به خودش سپرده شود. يک روز بعد اما نوبت علي مطهري بود که با همان صراحت لهجه هميشگي به ميدان بيايد و در خصوص اعتراضاتي که در آبان 1398 رخ داد، سخن بگويد. مطهري مي‌گويد اعتراضاتي که در آبان 98 رخ داد نه يک پروژه از پيش تعيين شده خارجي، که حاصل نارضايتي توده فقير جامعه بود. اين عضو فراکسيون اميد روز سه‌شنبه در نطق ميان دستور خود افزود: «حوادث تلخ آبان ماه نشان داد که سران قوا نبض جامعه را در دست ندارند و تصميم بدي که گرفته شد و اجراي بدتري که انجام شد متاسفانه اين حوادث تلخ را به‌وجود آورد. تحليل غلط هم نبايد کرد، نبايد مسائل را به گردن منافقين و سلطنت‌طلبان بيندازيم، اگرچه آنها وسط داستان وارد شدند و سوءاستفاده کردند ولي طبق اعتراف نهادهاي اطلاعاتي خودمان، توده فقير جامعه بودند که معترض شدند و بايد فکري به حال آنها بکنيم». او حتي از استيضاح رئيس‌جمهور هم سخن به ميان آورد و تصريح کرد که اگر شرايط جامعه در شرايط عادي بود جاي داشت رئيس‌جمهور استيضاح شود اما به دليل شرايط خاص جامعه نمايندگان به اين جمع‌بندي رسيدند که وزير کشور را به‌عنوان مسئول اصلي اتفاقات اخير استيضاح کنند. مطهري در ادامه با بيان اينکه جايگاه مجلس تضعيف شده است، افزود: «اين مساله‌اي بديهي است و نتيجه ضعيف شدن مجلس يکي نفوذ استعمار خارجي است و دوم ظهور استبداد داخلي. تجربه دولت دکتر مصدق را به خاطر داريم که زماني که مصدق مجلس را منحل کرد از آنجا بود که دولت خودش منقرض شد».

عوامل تضعيف مجلس

نماينده مردم تهران دو عامل اصلي تضعيف مجلس شوراي اسلامي در دوره اخير را «مجمع تشخيص مصلحت نظام» دانست و گفت که در اين خصوص نامه‌اي به رهبر انقلاب نوشته است. مطهري تصريح کرد: «مي‌دانيم که مجمع تشخيص تبديل به شوراي نگهبان دوم شده که مصوبه مجلس را از نظر انطباق با سياست‌هاي کلي نظام بررسي مي‌کند بعد به شوراي نگهبان گزارش مي‌دهد و آنجا هم بدون بررسي به مجلس مي‌فرستند و ما ملزم به اصلاح هستيم. حتي اگر ما اصلاح نکنيم خودشان در مجمع اصلاح مي‌کند يعني مصوبه مجلس را دست مي‌برند و اصلاح مي‌کنند». وي افزود: «استناد به بند دوم اصل 110 قانون اساسي براي اينکه مغايرت با سياست‌هاي کلي به معناي مغايرت با قانون اساسي است تفسير درستي نيست. دراين خصوص نامه‌اي خدمت رهبري نوشتم و اشکالات را خدمت ايشان بيان کردم.»او گفت: «به همراه جمعي از نمايندگان نيز نامه‌اي به هيات رئيسه مجلس نوشته‌ايم که در جلسه‌اي غيرعلني اين موضوع بررسي شود ولي هنوز ترتيب اثر داده نشده است».

مرثيه‌اي براي دو لايحه

مطهري در ادامه با اشاره به نقش «تفسير اشتباه» از اصل 110 قانون اساسي در موضوع دو لايحه باقي‌مانده از FATF اظهارکرد: «با همين بهانه و تفسير است که الان لوايح پالرمو و سي‌اف‌تي در مجمع نگه داشته شده است درحالي که تا بهمن ماه بيشتر وقت نداريم والا وارد ليست سياه خواهيم شد و مشکلاتي براي کشور ايجاد مي‌شود. اينگونه بستن دست مجلس به صلاح نيست ما از نهاد مجلس دفاع مي‌کنيم خواه در آينده باشيم يا نباشيم».

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد