انتخاب تاریخ:   /  /   
ویژه‌نامه سرداران دیار کرمان برلیان نت تعرفه
خبرهای این صفحه پربیننده‌ترین خبرها
کد خبر: ۲۶۸۰۳۹ | تاریخ : ۱۳۹۸/۶/۱۱ - شماره: 531

ليست بدهی ٦٩ هزار ميلياردی شهرداری قاليباف

آرمان‌ملي: بدهي‌هاي شهرداري تهران موضوع جديدي نيست اما نکته قابل تامل و جالب آنجاست که ظاهرا بيشتر اين بدهي‌ها مربوط به زماني است که شهرداري از سوي اصولگرايان اداره مي‌شد اما امروز آنها حاضر به پذيرش اين بدهي‌ها نيستند. در خاطر بسياري افراد هست که وقتي محمدعلي نجفي سکان مديريت شهري تهران را در دست گرفت، در 26 دي سال 96 گفت: «مجموع بدهي ثبت شده، ثبت نشده قطعي و احتمالي شهرداري تهران 52 هزار و 100 ميليارد تومان است.» او توضيح داده بود: «بدهي ثبت شده شهرداري تا امروز اين رقم است که 65 درصد بدهي‌هاي بانکي است. ديون و بدهي‌هاي ثبت نشده شهرداري چند نوع است که 22 هزار و 600 ميليارد تومان تقريبا قطعي است و ممکن است دو–سه هزار ميليارد آن ثبت نشده باشد. اگر جمع مجموعه بدهي‌ها به اضافه بدهي احتمالي را در نظر بگيريد، يعني موارد متعددي که افرادي در شهرداري در دستگاه قضايي شکايت کردند، احتمال اينکه حکم به نفع آن‌ها صادر شود، است، حدود 8هزار و 600 ميليارد بدهي داريم. در نهايت محمدعلي نجفي شهردار اول اصلاح‌طلبان ابتدا ميزان بدهي‌هاي شهرداري را 30 هزار ميليارد تومان اعلام کرد و دو ماه نگذشته معاونش 22 هزار ميليارد تومان روي بدهي‌ها گذاشت و همچنين ميرزايي معاون برنامه‌ريزي نجفي ميزان بدهي شهرداري به پيمانکاران را 9هزار ميليارد تومان عنوان کرد و گفت: بخشي از اين بدهي‌ها فاقد سند است. در سال 96 معاون وقت مالي و اقتصادي شهرداري تهران مجموع بدهي‌هاي شهرداري را 30 هزار ميليارد تومان اعلام کرد و گفت: بخش وسيعي از اين بدهي‌ها (حدود 17 هزار ميليارد تومان) مربوط به بانک‌هاست که در اين بخش، بيشترين بدهي را به بانک شهر داريم. ميرلوحي چندي پيش از بدهي 56 هزار ميليارد توماني شهرداري خبر داد و گفت که 500 نفر از پيمانکاران هم بدهي قابل توجهي دارند که پيمانکاران دسته‌بندي شدند و طلب پيمانکاران در سال‌هاي 93 و 94 تسويه شده است و در حال تسويه الباقي بدهي‌ها هستيم.

قاليباف چه پاسخي داشت؟

مشخص بود که قاليباف‌ و تيم او حاضر به پذيرش اين ميزان بدهي در زمان تصدي شهرداري از سوي خودشان نبودند چنانکه مرداد سال گذشته شهردار اسبق تهران بدهي 54هزار ميليارد توماني دوره گذشته را يک دروغ بزرگ دانست و گفت: بدهي‌هاي شهرداري تهران 16هزار ميليارد تومان بوده که از آن رقم 14هزار ميليارد تومان مربوط به طلب شهرداري از دولت است. قاليباف اتهام بزرگي هم به مجموعه مديريت شهري زد: «در واقع هر کسي که نخواهد کار کند و بخواهد در قدرت بماند بايد دروغ بگويد. اين افراد، براي ماندن در قدرت علاوه بر اينکه بايد دروغ بگويند بايد ذلت هم بپذيرند و زدوبند کنند و در واقع چون کشور و جامعه نياز به کار دارد اين افراد مي‌آيند و بهانه‌هاي بيخودي مي‌گيرند.» اظهارات قاليباف بدون پاسخ نماند چنانکه محسن هاشمي، رئيس شوراي اسلامي شهر تهران گفت: بخشي از سخنان قاليباف در صداوسيما غيرمنصفانه و ظلم به شهرداري و شورا بوده و بايد صداوسيما فرصت پاسخگويي به شورا و شهرداري بدهد و قاليباف نيز اظهارات خود را اصلاح كند. سيدمحمود ميرلوحي، عضو شوراي شهر تهران نيز در اين مورد گفت: متأسفانه شهردار اسبق تهران با ادبيات سخيف به اين موضوع اشاره و مديريت شهري اعم از محمدعلي نجفي، افشاني و حناچي و اعضاي شوراي شهر را محكوم به دروغگويي كرد. از صداوسيما درخواست مي‌كنيم فرصتي به شورا و شهرداري بدهد تا با حضور در رسانه ملي به اين صحبت‌ها پاسخ دهد. از سوي ديگر قاليبافي‌ها هم مي‌گفتند: «مديران شهري ميزان بدهي دوره قاليباف را 69 هزار ميليارد تومان عنوان مي‌کنند، اين در حالي است که مديران قبلي اين رقم را رد مي‌کنند و معتقدند که بر اساس اسنادي که آنها دارند رقم بسيار پايين است و گودرزي معاون قاليباف تاکيد کرده بود تا زماني که ما بوديم ميزان بدهي به بانک‌ها 12هزار ميليارد تومان و بدهي به پيمانکار، بيمه و املاک 4 هزار ميليارد تومان و در مجموع شهرداري تهران 16 هزار ميليارد تومان بدهکار بوده است.»

بدهي 30 هزار ميلياردي به بانک‌ها

ديروز سيدمحمود ميرلوحي عضو کميسيون برنامه و بودجه شوراي شهر تهران به فارس، گفت: طي تذکرات پياپي که به شهرداري داديم، شهرداري جدول بدهي‌ها را براي ما ارسال کرد. جمع کل جدول نهايي: کليه ارقام با واحد ميليارد تومان است. ديون و تعهدات ثبت شده: 959/8 ديون و تعهدات بانک‌ها و اوراق مشارکت 526/29 بيمه و ماليات ثبت نشده 389/2 ساير ديون ثبت نشده 071/29 در نهايت جمع کل 945/69. ميرلوحي گفت: در حال سروسامان دادن ديون شهرداري تهران هستيم. بدهي شهرداري به بانک‌ها حدود 30 هزار ميليارد تومان بوده که 20 هزار ميليارد تومان آن اصل و 10 هزار ميليارد تومان سود بوده است. وي ادامه داد: پيمانکاران از سال 93 طلبکار بودند و در حال پرداخت ديون هستيم. عضو شوراي شهر تهران با تأکيد بر اينکه در حال حاضر 69 هزار ميليارد تومان بدهي داريم، گفت: قبلاً عددهاي مختلفي اعلام مي‌شد اما مدام زواياي پنهان ديون مشخص مي‌شد اما شهرداري جدول ديون را براي ما ارسال کرد. مديران شهري تاکنون رقم‌هاي متعددي براي بدهي‌هاي شهرداري اعلام کردند و خودشان علت اين تناقض‌ها را زمان‌بر بودن جمع‌آوري بدهي‌ها و اينکه هر زمان زواياي جديدي آشکار مي‌شود، اعلام مي‌کند.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد