انتخاب تاریخ:   /  /   
ویژه‌نامه سرداران دیار کرمان برلیان نت تعرفه
اخلاق
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
برنامه‌ریزی برای رسیدن به هدف
با برنامه‌ریزی زندگی كنیم
فرصت‌ها را دریابید
این رفتارها را هرگز انجام ندهید
اهمیت برنامه‌ریزی در زندگی
لحظه‌های موفق در تربیت فرزند
توانایی کنار آمدن با مشکلات
کودکی با تجربه تربیت کنید
رفتارهایی که اعتماد‌به‌نفس کودک را خدشه‌دار می‌کند
چرا کودکان اعتمادبه‌نفس ندارند؟
مهارت‌هایی برای استفاده بهتر از زمان
آرامش درون شماست
روش‌های مدیریت بین کار و زندگی
مقابله با حسادت به موفقیت‌ دیگران
بهبود کیفیت در زندگی
چچرا در برنامه‌ریزی‌ها شكست می‌خوریم؟
عصبانیت را شكست دهیم
چگونه به اهداف خود برسیم
چند پیشنهاد ساده برای اوقات فراغت فرزندان
موانع رسیدن به موفقیت
چطور در خودمان اعتماد به نفس ایجاد کنیم؟
انسان‌های شاد چه خصوصیاتی دارند؟
توانایی کنار آمدن با مشکلات
چطور به همه کارهایمان برسیم؟
این کارها را کنار بگذارید
با افراد عصبانی چگونه رفتار کنیم
رابطه اعتماد به نفس و موفقیت
راه‌هایی برای غلبه بر شکست
پیشرفت و رسیدن به هدف
چطور کارهای همزمان‌ را مدیریت کنیم؟
نکاتی برای زندگی بهتر
مسئولیت‌هایی بر دوش کودکان
روش‌های موثر برای کنترل عصبانیت
چه چیزی‌هایی مانع موفقیت‌مان می‌شوند؟
چگونه شادتر باشیم
کودکی شاد تربیت کنیم
مفهوم شادی در زندگی
طرز فکرمان را بهتر کنیم
راه‌های رسیدن به موفقیت
نگاه مثبت داشته باشید
پیگیری و پیشبرد اهداف
چگونه به هدفمان برسیم
چگونه استرس را مدیریت کنیم؟
فراموش کردن رویداد‌های ناگوار
مشکلی به نام کمبود وقت
چرا باید خودتان را تشویق نمایید؟
نکاتی که خوشبختی را از بین می‌برد
نکاتی درباه تردید در تصمیم گیری
خوشبختی چگونه به دست می آید؟
بیشتر
کد خبر: 89479 | تاریخ : ۱۳۹۸/۲/۱۶ - 13:44
کودکی شاد تربیت کنیم

کودکی شاد تربیت کنیم

آرمان- پرورش کودک شاد و بالا بردن انگیزه آنها در زندگی برای والدین ممکن است بسیار سخت و چالش‌برانگیز باشد. پرورش کودک شاد به روش‌هایی که احساس شادی را در او برانگیخته کند، صرفا با دانستن اصول اولیه انجام نمی‌شود. برای پرورش کودک شاد باید تغییراتی در سبک فرزند‌ پروری خود ایجاد کنید.

بچه‌ها نیاز به تایید و پذیرش در قبال انجام کار‌هایشان دارند. والدین برای کودکان به منزله قطب‌نمای اخلاقی هستند. کودکان مایل‌ هستند درست و غلط اعمالشان را به تایید یا رد آنها بسپارند. تقویت مثبت، یکی از راه‌های پرورش کودک شاد است و باعث افزایش اعتماد به نفس کودک خواهد شد. به همین دلیل لازم است زمانی که کودکتان کار مثبتی انجام می‌دهد، او را تشویق کنید. البته در صورت انجام کار اشتباه، به هیچ وجه او را تشویق نکنید؛ زیرا تشویق کاذب تاثیر منفی در پرورش کودک شاد دارد و ممکن است بعد‌‌ها همواره منتظر شنیدن کلمات تحسین‌برانگیزی باشد تا به او در رابطه با موضوعات مربوط ، انگیزه دهد.

تحمل کودکان باید در برابر خواسته‌هایشان، تقویت شود. در دنیایی زندگی می‌کنیم که با فشار یک دکمه می‌توانیم خواسته‌هایمان را برآورده کنیم، اجازه دهید کودک به این واقعیت پی ببرد که هر کاری، زمان مخصوص به خودش را دارد. صبر کردن به کودکان یاد خواهد داد که به جنگ با احساس غم و افسردگی بروند و همیشه به آینده امید داشته باشند.

زندگی کردن یک مساله کاملا فردی است؛ اما جنبه‌های اجتماعی به وجود آن معنا می‌دهد. بودن در کنار خانواده و دوستان احساس خوبی در انسان ایجاد می‌کند و خاطرات خوشی را برای آنها رقم خواهد زد. احتمالا کودکان به راحتی می‌توانند ارتباط صمیمانه با خانواده و دوستان خود ایجاد کنند؛ اما باید یاد بگیرند که با سایر آشنایان و همسایگان خود هم ارتباط برقرار کنند. از آنجایی که کودک در شرایط مختلف به شما وابسته است، به هیچ وجه عشق و محبت خود را نسبت به فرزندتان تابع قید و شرط نکنید.

کودکان در سال‌های اولیه زندگی تنها نسبت به خانواده خود احساس مالکیت دارد و اهمیتی به انسان‌های اطراف خود نمی‌دهند. اما به مرور یاد می‌گیرند که علاوه بر خودشان، افراد دیگری هم وجود دارند. آموزش همدلی و همدردی با دیگران یکی از روش‌های پرورش کودک شاد است و به او احساس خوشحالی منحصر به فردی خواهد داد که تا به حال آن را تجربه نکرده است. زمانی که کودک رفتار غیرمنتظره‌ای داشت، با او صادقانه صحبت کنید. این رفتار باعث می‌شود که قطب‌نمای اخلاقی‌اش را در جهت درستی تنظیم کند.

برخی از والدین به شدت نگران کودکشان هستند و لحظه‌ای از او چشم برنمی‌دارند. این رفتار باعث حساس شدن کودکان یا وابسته شدن آنها به والدین خود می‌شود. عجله برای متوقف کردن کودکی که در حال انجام دادن کار اشتباهی است، در آینده به او آسیب می‌رساند. البته به شرطی که این کار برای سلامتی او خطرناک نباشد. در صورت افتادن کودک حین بازی روی زمین، بلافاصله سراغ او نروید. او به تدریج یاد می‌گیرد که گرد و خاک لباسش را بتکاند و از روی زمین بلند شود.

سعی کنید با کودک خود بیشتر وقت بگذرانید. کودکان از یادآوری خاطرات خوشی که با شما دارند، لذت خواهند برد. از بازی‌های گروهی با یکدیگر لذت ببرید. اگر کودک به بازی‌های ویدئویی علاقه دارد، سعی کنید به او بپیوندید و در جایگاه رقیب او قرار بگیرید. سعی کنید در حین بازی از نقش بزرگسال و پدر و مادر بیرون بیایید و دوست و همراه فرزندان خودتان باشید. این بازی‌ها پیوند بین شما را قوی‌تر می‌کند و اعتماد بین طرفین را افزایش می‌دهد.

اکثر کودکان احساسات خودشان را با والدین خود در میان می‌گذارند. عده‌ای این صحبت‌ها را بخشی از بیهوده‌گویی‌های مخصوص دوران کودکی می‌دانند. بگذارید کودکان راجع به مسائل مختلف با شما گفت وگو کنند و این اطمینان در آنها ایجاد شود که شنوندگان خوبی هستید؛ حتی زمانی که در حال صحبت کردن راجع به بخشی از کارتون مورد علاقه‌اش است، شنونده خوبی باشید.

کودکان نسبت به شرایط اطراف خود بسیار حساس هستند. اگر شما احساس خوشحالی و رضایت درونی داشته باشید، این تفکر در کودکان شکل می‌گیرد.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.