انتخاب تاریخ:   /  /   
ویژه‌نامه سرداران دیار کرمان برلیان نت تعرفه
اجتماعی
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
شناسایی ۱۳۷۲۱ بیمار جدید کرونایی/ ۴۸۳ نفر فوت کردند
دردهای «کول بُردن»/ از بی‌پولی بیشتر از کرونا می‌ترسیم!
سیر تا پیاز واکسن کرونا/ چند قدم مانده تا به زندگی عادی برگردیم؟
وزارت بهداشت گرفتار حاشیه‌سازی‌ها نشود/ قربانی مواد مخدر هستیم
پرده‌برداری از پروژه‌ای که فقط بیماران ایرانی در آن مشارکت داشتند!
شناسایی ۱۳۰۵۳ بیمار جدید کرونایی/ ۴۷۵ نفر دیگر فوت شدند
فوت ۴۵۳ بیمار کرونایی/ ۱۲۴۶۰ بیمار جدید شناسایی شدند
بیماران کرونا با ۱۰۰ میلیون تومان در نوبت بستری بیمارستان خصوصی
نزولی شدن آمار کرونا در ۴۱ شهر با اجرای محدودیت‌ها/ ۱۰۰ هزار تست‌ سریع کرونا تحویل وزارت بهداشت شد
فوت۴۳۱ بیمار کرونایی/ ۵۹۶ هزار و ۱۳۶ بیمار بهبود یافتند
تقاضای فرجام‌خواهی‌ در پرونده پدر رومینا اشرفی/ قوانین ما نه تنها اثر پیشگیرانه ندارد بلکه جرم‌زا هستند
چرا ملک‌زاده از وزارت بهداشت رفتنی شد؟
قرنطینه جدی گرفته نشود، جان‌باختگان به ۱۰۰۰ نفر می‌رسند/ پرداخت کمک‌های معیشتی به مردم از هزینه بیماری کمتر است/ بسیاری از کشته‌شدگان در شهرهای شمالی غیربومی هستند
زمان پایان محدودیت‌ شهرها منوط به تغییر وضعیت‌ است
محدودیت‌های جدید هنوز به کاهش ترددها منجر نشده است/ شرایط تهران متناسب با یک شهر کرونازده نیست
هشدارهای پلیس با آغاز محدودیت های جدید کرونایی
محرز:‌ بازار سیاه داروهای کرونا مردم را سردرگم کرده است
شناسایی ۱۳۲۶۰ بیمار جدید کووید۱۹/ جانباختن ۴۷۹ بیمار
"رمدسیویر" بیمه شد
منشایابی بوی نامطبوع در تهران با سناریوهای جدید/ نقش پررنگ وارونگی دما در انتشار بو
۱۳۴۲۱ ابتلا و ۴۸۰ فوتی جدید کرونا در کشور
پاندمی مسابقه واکسن سازی کرونا/ سلامت روان مردم در گرداب «خبرخوش»
افزایش ساعت کار مترو و اتوبوس تا ساعت ۲۲ از اول آذر
اعمال محدودیت های شدید از روز شنبه در پایتخت
محدودیت تردد بین جاده‌ای در مراکز استان‌ها از ۱۰ صبح فردا
تأثیر ۵۱درصدی مهمانی‌های خانوادگی در شیوع کرونا/ تعیین جریمه برای ناقضین محدودیت‌ها
شناسایی ۱۳۳۵۲ بیمار جدید کرونایی/ ۴۸۲ نفر فوت شدند
عقیم سازی متجاهرین؛ تجاوز به فطری ترین حقوق بانوان
تولید واکسن کرونا به مرحله نهایی نزدیک شده است
کرونا باز هم رکورد زد / ۱۳۰۵۳ ابتلا و ۴۸۶ فوتی جدید در کشور
قطاری برای کاهش شلوغی در مترو نداریم/ مردم زودتر کسب و کار خود را تعطیل کنند
صف بیمه بیکاری در استان تهران طولانی شد/ سرگردانی ها بی نتیجه است
چه کسانی برای دریافت واکسن ایرانی کرونا انتخاب می‌شوند؟
نحوه فعالیت دستگاه‌ها با اجرای محدودیت‌های جدید کرونایی از اول آذر
تست های ۲۰ دقیقه ای کرونا؛بزودی / قرنطینه مبتلایان در هتلها و مسافرخانه ها
۴۵۹ فوتی جدید کرونا در کشور / ۱۲۵۴۳ تن دیگر مبتلا شدند
تپش قلب بالا، افت فشار خون و سردردهای شدید در بیماران کرونایی/ ۵۰ درصد مبتلایان کم‌علامت یا بی‌علامت هستند/ بیمار زیر یک هفته نباید از قرنطینه خارج شود
تهران را تعطیل کنید/ به زودی آمار تلفات کرونا به هزار نفر می‌رسد
همه چیز درباره واکسن کرونا "فایزر"/ امیدمان به واکسن داخلی باشد
مسافرت بدون ارایه تست کرونا ممنوع می شود
شناسایی ۱۱هزار و ۲۰۳ بیمار جدید کرونایی/۴۵۲ نفر دیگر فوت شدند
تعیین سه سطح هشدار در کشور/ تعطیلی ها و ترددها چگونه خواهد بود
کار و بار سکه سالن‌های غیرقانونی عقد در بحبوحه کرونا
فوتی‌های روزانه کرونا تا دو هفته دیگر به ۸۰۰ نفر می‌رسد
شناسایی ۱۱هزار و ۷۳۷ بیمار جدید کرونایی/۴۶۱ نفر دیگر فوت شدند
«شیرین بیان» ضد کووید ۱۹ است/ ضرورت حضور نیروهای مسلح در مقابله با کرونا/ با اجرای طرح شهید سلیمانی،می‌توان کرونا را غیردولتی اداره کرد
"فشار به ظرفیت بیمارستانی" مرگ و میر کرونا را بالا می‌برد/ لزوم کنترل شرایط با کاهش ترددها
تصمیم به تعطیل کردن پایتخت نتیجه می دهد اگر ...
آغاز تزریق انسانی واکسن کرونای داخلی از خرداد سال آینده/ واکسن ساخت ایران حدود ۷ دلار است
بیشتر
کد خبر: 136881 | تاریخ : ۱۳۹۹/۸/۲۵ - 11:58
تپش قلب بالا، افت فشار خون و سردردهای شدید در بیماران کرونایی/ ۵۰ درصد مبتلایان کم‌علامت یا بی‌علامت هستند/ بیمار زیر یک هفته نباید از قرنطینه خارج شود

تپش قلب بالا، افت فشار خون و سردردهای شدید در بیماران کرونایی/ ۵۰ درصد مبتلایان کم‌علامت یا بی‌علامت هستند/ بیمار زیر یک هفته نباید از قرنطینه خارج شود

عضو کمیته کنترل عفونت دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: یکی از عوارضی که امکان دارد، حتی بیش از دو ماه در بیمار کرونایی بماند، احساس خستگی مزمن است.

آرمان ملی- «شیرین افهمی» عضو کمیته کنترل عفونت دانشگاه علوم پزشکی تهران و متخصص عفونی بیمارستان شریعتی با اشاره به علائم ویروس کرونا، بیان کرد: علائم گوارشی از بعد از عید در بین بیماران کرونایی بیشتر دیده می‌شود. خیلی از افرادی که تب دارند، سردرد هم همراهش خواهند داشت، البته بدون تب هم امکان دارد دچار سردرد شوند، در واقع این علائم خیلی اختصاصی نیست، اما بیماران زیادی این علائم را دارند.

سردردهای شدید در بیماران کرونایی

وی ادامه داد: مراجعه کنندگانی هستند که به دلیل ابتلا به ویروس کرونا سردرد‌هایی را تحمل می‌کنند که به علائم خونریزی مغزی شبیه است، در بعضی از بیماران هذیان گویی هم دیده می‌شود، یعنی امکان دارد علائم عصبی در قالب سردرد، سرگیجه و یا هذیان گویی خود را نشان دهد که معمولا این علائم برگشت‌پذیر است، اما انواع دیگری از التهاب مغزی وجود دارد که در بعضی از افراد شدیدتر خواهد بود.

افهمی افزود: ویروس وقتی وارد بدن می‌شود خاستگاه اصلی‌اش دستگاه تنفسی است و در این شرایط چون سیستم ایمنی را هم تحریک می‌کند، واکنش نشان می‌دهد، در علائم تنفسی فوقانی، ترشح و آبریزش بینی، قرمزی چشم، اختلال بویایی و چشایی و حتی در مواردی خلط خونی وجود خواهد داشت و در خیلی از بیماران علائم عمومی اصلی، حالت کسالت، ضعف، بی‌اشتهایی و تب است و قبل از تب، لرز وجود دارد و بعد از تب، تعریق نیز وجود خواهد داشت. امکان دارد علائم در فردی به صورت سرفه خود را نشان دهد که اگر بدتر شود، یعنی با تابلوی تنگی نفس همراه باشد، وضعیت اکسیژن رسانی خون مختل می‌شود.

تهوع، استفراغ و اسهال نشان از حضور ویروس در دستگاه گوارشی است

این متخصص عفونی ادامه داد: ویروس به جای دیگری که می‌رود دستگاه گوارشی است، امکان دارد علائم آن به شکل حالت تهوع و استفراغ و اسهال خود را نشان دهد و در شرایط نادرتر به کبد می‌رسد، یکی از اندام‌های دیگری که امکان دارد آسیب ببیند، قلب است که در بعضی از بیماران با تابلوی تپش قلب بالا خود را نشان می‌دهد، تپش قلبی که با درجه تب همخوانی ندارد و بیشتر از آن است.

افهمی بیان کرد: علاوه بر دستگاه قلبی، عروقی، سیستم کلیوی هم امکان دارد درگیر شود. از علائم دیگر آن به علائم عصبی می‌توان اشاره کرد که سردرد، حالت گیجی و حتی التهاب مغزی مثل هذیان‌گویی را به دنبال خواهد داشت. البته اکثر افرادی که درگیر بیماری می‌شوند، علائم عمومی همچون کوفتگی بدن، درد عضلانی، تب و آبریزش بینی دارند.

وی افزود: بعضی از بیماران واکنش‌های خود ایمن نشان می‌دهند، یعنی قلب، ریه، کلیه و کبد خیلی شدیدتر درگیر می‌شوند و منجر به نارسایی می‌گردد که حتی امکان دارد، مریض دچار افت فشار خون  شود که حتی امکان دارد منجر به فوت فرد نیز شود.

احساس خستگی مزمن امکان دارد تا دو ماه در فرد بهبودیافته باقی بماند

افهمی در مورد پایداری و عوارض این علائم گفت: علائمی همچون تب و علائم عمومی مثل ضعف و کسالت بعد مدتی از بین می‌رود، اما امکان دارد سرفه، پایدار و تا چهار الی شش هفته همراه مریض باشد‌ که به میزان درگیری ریه و یا بیماری زمینه‌ای مربوط است، یکی دیگر از علائمی که امکان دارد، حتی بیش از دو ماه در فرد بماند، احساس خستگی مزمن است.

وی ادامه داد: بعضی علائم آنقدر خفیف است که حتی خود فرد هم متوجه بیماری خودش نمی‌شود، در حدی که شاید یک روز بی‌حالی و بی‌اشتهایی پیدا‌ کند. یکی از علت‌های گسترش ویروس در دنیا نیز همین است که بسیاری از افراد کم علامت و یا بدون علامت هستند و ۵۰ درصد افراد معمولا همین تابلو را دارند.

افهمی گفت: افرادی که کم‌علامت و یا بی‌علامت هستند، درمانشان بسته به نوع علائم است، یعنی اگر تب و یا ضعف بدنی داشتند، باید استراحت و از تب‌بر استفاده کنند.

کمتر از یک هفته خود را قرنطینه نکنید

افهمی افزود: وقتی کسی از بیماری خود اطلاع پیدا کرد، باید حداقل از شروع علائم تا یک هفته خود را قرنطینه کند، امکان دارد فردی یک الی دو روز علائم داشته باشد و بعد خوب شود، ولی در تعدادی از بیماران، علامت‌ها بیشتر طول می‌کشد. در ۴ الی ۵ روز اول ویروس فعال است و از روز پنجم علایم ریوی خود را نشان می‌دهد و بعد از آن مشکلات سیستم ایمنی افسارگسیخته را خواهیم داشت که مجموع اینها دو هفته طول می‌کشد، معمولا یک فرد که مشکوک به کرونا است باید خودمراقبتی کند که متوسط آن حدود ۱۰ روز تا دو هفته می‌شود و هیچ بیماری از شروع علامت‌ها کمتر از یک هفته نباید از قرنطینه بیرون بیاید.

مبتلایان در شرایط معمولی آنتی بیوتیک مصرف نکنند

وی در مورد خود درمانی‌های افراد گفت: متاسفانه انواع خوددرمانی‌هایی را می‌بینیم که به طور مثال از آنتی بیوتیک‌ها استفاده می‌شود، در حالی که کرونا یک ویروس است، پس در شرایط معمول آنتی بیوتیک نباید مصرف کنیم، وقتی می‌توان آنتی بیوتیک مصرف کرد که عفونتی رخ داده باشد، البته آنهم با تجویز پزشک انجام شود، همین که افراد در خانه استراحت و مایعات مصرف کنند، در قدم اول کافی است، مایعات هم باید با دقت مصرف شود، چون یک نفر که بیماری قلبی، تنفسی و کلیوی دارد، مایعات زیاد برای او ممکن است مشکل ایجاد می‌کند.

به گزارش آرمان ملی به نقل از ایلنا، افهمی در پایان گفت: بهترین روش در زمان مواجهه با ویروس این است که استرس نداشته باشیم، استراحت و تغذیه مناسب داشته باشیم و اگر دیدیم مشکلی در علائم تنفسی داریم، یا تعداد نبضمان آنقدر زیاد است که احساس تپش قلب داریم، تبمان فروکش نمی‌کند، فشار خون و یا علائم عصبی داشتیم، ملزم هستیم تا به پزشک مراجعه کنیم.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.