انتخاب تاریخ:   /  /   
ویژه‌نامه سرداران دیار کرمان برلیان نت تعرفه
اجتماعی
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
افزایش بیماران بدحال در موج جدید کرونا
۲۰ هزار قرص فایپیراویر وارد شده از چین خرج درمان مسئولان شد/ بین شعار و عمل نمایندگان تعارض است
موج سوم کرونا رکورد شکست/ تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها
تامین ۱.۵میلیون واکسن آنفلوآنزا برای افراد پرخطر/ مشمولان با مراکز بهداشت تماس بگیرند
روند نزولی رعایت پروتکل‌های بهداشتی و صعود دوباره کرونا در کشور
اوج کرونا در کشور/ احتمال تشدید بیماری با شیوع آنفلوآنزا
۲۰۷ فوتی جدید کرونا در کشور / ۳۵۶۳ تن دیگر مبتلا شدند
مدیران و معلمان حق ندارند دانش‌آموز را مجبور به مدرسه رفتن کنند/ ۴۰ هزار دانش‌آموزِ کرمانشاهی به شاد دسترسی ندارند
۲۰ میلیون واکسن آنفولانزا وارد کشور شده است/ خبر موثقی درباره واردات واکسن کرونا مطرح نیست/ درباره پرداخت یک میلیون یورو از صندوق توسعه ملی با بانک مرکزی و سازمان برنامه در کش و قوسیم
جهش ژنتیکی کرونا / افزایش ابتلاهای خانوادگی
به دنبال کاهش ۷۰ درصدی هزینه درمان هستیم/ به پزشکان اجازه دریافت خارج از عرف نمی‌دهیم/ برآوردی از هزینه‌های پیش‌رو نداریم/ بیمارانی که بیش از اندازه از خدمات درمانی استفاه می‌کنند، شناسایی می‌شوند
انواع آنفلوآنزا و بهترین زمان تزریق واکسن برای افراد پرخطر
آخرین مهلت واریز قسط اول مسکن ملی تا پایان امشب/ ارسال پیامک حذف به بدحساب‌ها در ۲ روز / سامانه برای ثبت‌نامی‌های جایگزین باز می‌شود
بیماران و کسانی که احساس بیماری دارند برای مدتی وارد مترو نشوند/ برای پاییز برنامه اضافه‌ای نداریم/ نیازمند کمک دولت هستیم؛ کم آوردیم
افزایش آمار روزانه کرونا/ ۱۷۸ بیمار فوت کردند
پاسخ وزارت بهداشت به ادعای اثربخشی «اکتمرا» در کاهش مرگ‌های ناشی از کرونا
مخفی کردن ابتلا از کرونا از ترس اخراج/ دستورالعمل بهداشت کار در شرایط بحرانی تدوین شود
مشی رهبر معظم انقلاب در مقابله با ترامپ هوشمندانه است
تعداد مبتلایان بستری درحال افزایش است/ محدودیت‌ها دوباره باید اعمال شود/ تبدیل برخی تخت‌های عمومی به ویژه/ به‌جای افزایش تخت باید به کاهش بیمار فکر کرد
۲۲ میلیون یورویی که برای واردات واکسن آنفولانزا اختصاص دادند، هنوز در ترکیه مانده است/ تا یکی، دو هفته دیگر واکسن تزریق نشود، کارآیی لازم را نخواهد داشت
معلمان فاصله اجتماعی را رعایت کنند/ برخی از همکاران بیماری‌شان را علنی نمی‌کنند/ سامانه‌ سلامت برای مدیران تعریف کرده‌ایم
رشد ۱۰ درصدی بستری‌های کرونا در تهران / ضرورت جذب نیروی جدید در بیمارستان‌ها
تهران چگونه «قرمز» شد/روزهای سخت کرونایی در راه است
برنامه‌های جایگزین مراسم اربعین در ایران/امکان خروج از مرزها نیست
سقوط کولبر ۱۴ ساله فقط به خاطر یک گوشی هوشمند!/ چرا کسی کاری برای کولبران نمی‌کند؟!
تمام مناطق کشور در وضعیت قرمز کرونایی است
عدم دسترسی ۴۰ درصد کودکان استثنایی به شبکه شاد/ تکمیل کانال ویژه برای دانش‌آموزان با نیاز ویژه تا پایان هفته
صعود دوباره مبتلایان روزانه کرونا/ مرگ ۱۴۴ تن طی شبانه روز گذشته
کدام بیماران بیشتر درگیر کرونا می شوند/ اهمیت کنترل اکسیژن خون
شرایط کاملا قرمز در تهران / درخواست بازگشت محدودیت ها و دورکاری کارمندان
کوتاهی همه دستگاه‌ها در جمع‌آوری معتادان متجاهر زن/ کسی پای کار نیاید سپاه تهران دست به کار می شود
آمار صعودی فوتی های کرونا/ شناسایی ۳۰۹۷ بیمار جدید
واریز مرحله دوم «کمک معیشت» به حساب معلولان شدید و خیلی شدید
۱۴۰ فوتی کرونا در شبانه روز گذشته/ وضعیت ۳۸۱۱ بیمار وخیم است
دانش‌آموزان مشکوک به کرونا و سرماخوردگی به مدرسه نروند/ تداوم روند آموزش حضوری و نیمه‌حضوری در مدارس
استرداد متهم ۲۰۰ میلیاردی/ کلاهبرداری با ۱۸۰ شاکی
۸۸ شهرستان در وضعیت قرمز کرونا/ بیشترین فوتی‌های اخیر در ۳ استان
۹۳ درصد کشور روی گسل‌های فعال قرار دارد
آمپول تقلبی کرونا ۶ قربانی گرفت/ دستگیری عاملان فروش در شهریار
کاهش شوکه کننده آمار ازدواج در ایران و نگرانی از کاهش آمار موالید/ احتمال افزایش سقط جنین به دلیل مشکلات اقتصادی
آموزش و پروش در برنامه‌ریزی‌ها همه مناطق را قرمز در نظر گرفته است/ خانواده‌ها آموزش و سلامت فرزندانشان را رصد کنند
آخرین وضعیت واکسن ایرانی کرونا/ اخذ مجوز کارآزمایی بالینی سلول درمانی
آمار جان باختگان کرونا به ۲۲ هزار و ۹۱۳ نفر رسید
نگران حضور کودکان بهزیستی در مدارس و انتقال ویروس به مراکز نگهداری هستیم/ ۵ هزار نفر در نوبت پذیرش فرزندخوانده/ ۱۷۰ کودکِ معلول به فرزندخواندگی سپرده شدند
انتظار سرایت کمتر آنفلوآنزا در سال کرونایی / قیمت احتمالی واکسن
پرونده محمدعلی نجفی ویژگی خاصی ندارد
انتظار بازگشایی مدارس را نداشتیم/ مراجعه بیماران نسبت به یک ماه و نیم گذشته کمتر شده است/ افزایش ابتلای کادر درمان به کرونا
موج سوم کرونا شدیدتر خواهد بود/ نگرانی کادر درمان کشور
نحوه "توزیع" و "قیمت" واکسن آنفلوآنزا
بیشتر
کد خبر: 135688 | تاریخ : ۱۳۹۹/۵/۲۲ - 11:57
نیاز به آیین نامه و ضوابط برای انبار مواد شیمیایی در سکونتگاه های شهری

نیاز به آیین نامه و ضوابط برای انبار مواد شیمیایی در سکونتگاه های شهری

انفجار بیروت تلنگر بسیار جدی در مدیریت شهری برای ارتقای ایمنی سکونتگاه های شهری بود که همین امر نیز سبب شد تا بحث انبار نفت شهران مطرح شده و دبیرکارگروه ملی مخاطرات طبیعی در این باره گفت: به بهانه این حادثه باید نگاهی به خطرپذیری شهرها به ویژه کلانشهر تهران در مقوله مراکز خطرزا داشته باشیم.

آرمان ملیبه گزارش آرمان ملی به نقل از ایسنا، دکتر علی بیت الهی دبیرکارگروه ملی مخاطرات طبیعی در این باره اظهار کرد: به بهانه این حادثه باید نگاهی به خطرپذیری شهرها به ویژه کلانشهر تهران در مقوله مراکز خطرزا داشته باشیم.

وی ادامه داد: در رسانه ها و برخی خبرها آمده بود که مخزن سوخت شهران یک نقطه خطرزا از آسیب رسانی و آتش سوزی بود، البته اصل صحبت که درباره شهران گفته شده بود که امکان دارد در اثر آتش سوزی و موارد دیگر حادثه ای چندین برابر بیروت رخ دهد، درباره انبار شهران احتمالا کمی اغراق شده؛ چرا که معمولا انفجار در این چنین مخازنی صورت نمی گیرد؛ بلکه آتش سوزی های ممتد رخ می دهد یا در بدترین سناریو شاهد نشت مواد سوختی خواهیم بود.

دبیرکارگروه ملی مخاطرات طبیعی اظهار کرد: در بررسی ها و ارزیابی هایی که بنده در طول مدت زمان داشتم، زمانی این مرکز جانمایی شده که سکنه شهر به این میزان نبود و وسعت شهر تهران به این حد نبود و در آن زمان وزارت نفت در مکان یابی و همینطور مسیر یابی لوله انتقال سوخت از پالایشگاه به مخزن نفت شهر ری، تمهیدات ایمنی را با شهرداری توافق کرده بودند به طوری که برای لوله انتقال، حریم و زمین ها در نظر گرفته شده بود که ساخت و ساز هم نباید بشود و منطقه شهران نیز عاری از جمعیت بود. 

بیت الهی اظهار کرد: نزدیکی یک مخزن سوخت به یک کلانشهر ضرورت داشت به دلیل اینکه تردد تانکرهای سوخت در جاده ها خودش خطر روزمره جدی به وجود می آورد. به هر صورت این مکان در آن زمانی که تهران در این وسعت نبود انتخاب شد، اما در حال حاضر وضعیت موجود درمورد چنین مخازنی به ویژه در ضوابط کشورهایی مانند آمریکا و نیوزیلند به این صورت است که چنین مکان هایی روی گسل ها و حریم گسل ها ساخته نشود.

وی افزود: علت این ضابطه ها نیز به این خاطر است که هر چقدر هم ساختمان را مقاوم سازی کنیم، اما تمهیدات مهندسی در مقابل عظمت جا به جایی و شکستگی یک گسل پاسخگو نیست که البته درباره این مخزن سوخت، چندین لایه بتنی به دلیل جلوگیری از نشت و سرازیر شدن سوخت بر اثر حوادث اندیشیده و اجرا نیز شده است که این ها نیز در برابر جابه جایی یک گسل ناچیز خواهد بود.

دبیر کارگروه ملی مخاطرات طبیعی ادامه داد: معمولا بر این اساس احداث ساختمان هایی که در آیین نامه ۲۸۰۰ هم به عنوان ساختمان های خطرزا از آن ها نام می بریم  و در رده ساختمان های با درجه اهمیت بالا تقسیم بندی می کنیم در شرایط ذکر شده ممنوع است. آن زمانی که این مرکز احداث شده چنین ضابطه ای وجود نداشته. بنابراین این انبار در نقطه ای که از دیدگاه لجستیکی مناسب بوده احداث شده؛ اما در حال حاضر این ضرورت وجود دارد که درباره جا به جایی این مخزن که هزینه هنگفتی هم به بودجه ملی تحمیل می کند تحقیق و تصمیم گیری شود.

وی گفت: این مسئله در عالی ترین سطوح مدیریتی کشور نیز مطرح شده و به این نتیجه رسیده اند که جا به جایی چنین مرکزی نیازمند یکسری اقدامات بسیار هزینه بر است که ظاهرا فعلا مقدور نیست؛ اما ضرورت ملی دارد که به طور جدی درباره جا به جایی چنین مراکزی و مکان یابی مجددش با توجه به گسترش شهری تصمیماتی صورت گیرد.

بیت الهی ادامه داد: علاوه بر این مرکز سوخت که طی این روز ها به آن بسیار پرداخته شد و بازتاب عمده ای داشته ضرورت دارد که به طور کلی مراکز خطرزا مورد توجه جدی قرار گیرد، شاید هیچگاه فکر نمی کردیم که یک کلینیک پزشکی مثل سینا اطهر که به ذات خودش باید خطرها را کم کند و موجب مداوا شود خود به یک مرکز خطرزا تبدیل شود؛ چرا که در آن محل به جهت نیازهای مرکز کپسول های گاز انبار شده باشد.

وی ادامه داد: چنین جزیی نگری هایی ضرورت دارد. در منطقه اطراف بازار در منطقه ۱۲ ساختمان های فرسوده ای داریم که به دلایل غلط لجستیکی به عنوان انبار مواد شیمیایی، رنگ، چسب و موادی که پتانسیل اشتعال بالایی دارد تبدیل شده است. این ها در اثر حوادث فقط به خودشان آسیب نمی زنند؛ بلکه محیط اطراف را درگیر می کنند و حوادث مدل سازی شده کوچکی همچون آن چیزی که در حادثه پلاسکو، سینا اطهر دیدیم، اتفاق افتاد. نمونه نادر و بسیار شدید آن را هم اخیرا در بیروت شاهد بودیم.

بیت الهی گفت: عدم توجه و در واقع سهل انگاری تعجب برانگیز درباره نگهداری مواد با پتانسیل انفجار و اشتعال در مجاورت بندر و شهر می تواند بسیار حادثه آفرین باشد.

وی اظهار کرد: علاوه بر تهران درباره بسیاری از شهرها چنین نگرشی باید به صورت ضابطه و آیین نامه های ضروری و لازم الاجرا در بیاید. این نیاز را پس از این حادثه به شدت احساس می کنیم و امیدواریم تحت عنوان مصوبات، لوایح و ضوابطی موجب ارتقای ایمنی شهری شود.

دبیر کارگروه ملی مخاطرات طبیعی درباره اینکه وقوع زمین لرزه چه اثری بر این دسته از مراکز نگهداری مواد شیمیایی، همچون انبار نفت شهران خواهد گذاشت، گفت: در زلزله به ویژه در مورد آن دسته از مخازنی که روی گسل ساخته شدند خطر عمده این است که در اثر جا به جایی، گسیختگی در دیواره ها و مخازن صورت گیرد و حجم عظیمی از این مواد سوختی مثل یک سیلاب در مسیر آبراهه ها و دره ها به سمت جنوبی تهران سرازیر شود. این علاوه بر مسئله آتش سوزی و خطرات بالقوه ای است که می تواند آثار زیست محیطی بسیار منفی داشته باشد که تا سال ها شاهد پیامدهای آن خواهیم بود.

وی ادامه داد: در این شرایط آب های زیر سطحی، قنات ها را آلوده خواهد کرد و ممکن است حوادث ناگواری را رقم بزند.

دبیر کارگروه ملی مخاطرت طبیعی گفت: گسیختگی از اثراتی است که می تواند لوله های انتقال سوخت به این مراکز متحمل شده و خود آن نیز به صورت جدی آسیب خواهد رساند.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.