انتخاب تاریخ:   /  /   
ویژه‌نامه سرداران دیار کرمان برلیان نت
سیاسی
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
چشم انداز پیش روی مجلس/ مجلس دست احمدی نژادی هاست
کارتن‌خواب‌ها را دریابیم
علل و عوامل کاهش مشارکت
تحریم بر اراده مهندسان ما تاثیری نداشته است/ دشمن بداند مردم ما هرگز التماس نخواهند کرد
شناسایی ۱۲۰ کانال کنترل کننده قیمت ارز
میزان مشارکت مردم در انتخابات مجلس قابل پیش‌بینی بود/ تلاش برای تحقق گفت‌وگوی ملی را رها نمی‌کنیم/ اصلاح طلبان نه اهل تحریم هستند نه عدم مشارکت
انتخابات مجلس و وعده‌های اصولگرایان
اصولگرایان و فهم دقیق منافع ملی
برای پاسخ به افزایش تقاضای کالاهای اساسی آماده‌ایم
ابتلای دانشجوی خواجه نصیر به کرونا/ لغو مراسم اعتکاف منوط به تصمیم‌گیری نهاد رهبری در دانشگاه‌هاست/ مواد ضدعفونی رقیق شده دربرابر ویروس ناکارآمد است/ تست کرونای ۷ نفر در منطقه زلزله‌زده خوی منفی اعلام شد
فوت ۵۰ نفر براثر کرونا در قم/ شهر باید قرنطینه شود/ پرستاران لباس مناسب قرنطینه ندارند/ هیچ یک از مراجع عظام مخالفتی با تعطیلی حرم نداشتند
مردم از سفررفتن خودداری کنند/ با گرم شدن هوا کرونا فروکش می کند
تخصیص ۵۳۰ میلیارد تومان به وزارت بهداشت برای مقابله با کرونا
مسئولان خاطی باید محاکمه شوند/ چرا مسافران چینی را در زمان شیوع کرونا جابجا کردیم/ نام ایران به یکباره در زمره ۳ کشور آلوده قرار گرفت
مردم به رکن اصلی مردم‌سالاری اعتبار بخشیدند/دستورالعمل‌های ستاد ملی مبارزه با کرونا رعایت شود
پیروز انتخابات مردم بزرگ ایران بودند نه یک جناح و حزب خاص/ مقابله با ویروس کرونا همکاری ملی و همت همگانی می‌طلبد
کلیات بودجه سال ۹۹ رد شد/ لایحه باید دوباره به دولت بازگردد
مشارکت ۴۲/۵۷ درصدی در انتخابات/ تاثیر کرونا،حوادث آبان و هواپیمای اوکراینی بر میزان مشارکت
آن‌ها که بهانه به دست آمریکا دادند، پاسخگو باشند
رونا و مسئولیت حاکمیت
ایران پس از لیست سیاه FATF
برگزاری ۳۷ انتخابات در طول ۴۱ سال نشان‌دهنده اهتمام بی‌نظیر نظام اسلامی به مردم‌سالاری است
جدول نهایی نتایج انتخابات مجلس یازدهم
آیت الله یزدی منتخب مردم قم در مجلس خبرگان شد
رئیس‌جمهور وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی را به مجلس معرفی کرد
هیچ یک از کروی پروازی کشورمان مبتلا به کرونا نیستند/ ترکیه، به ایرانی‌های مشکوک به کرونا اجازه ورود نمی‌دهد
مشکلات اقتصادی ریشه‌های غیر اقتصادی دارد/ نگرش‌ها را تغییر دهید
پیامدهای تصمیمات سیاسی در اقتصاد
صیانت از آرای مردم؛ اولین وظیفه مسئولان
پارسایی: جلوی بحرانی‌تر شدن شیوع کرونا در کشور گرفته شود
پروازهای چین عامل ورود کرونا به ایران نیست/ در حال حاضر تمام پروازها متوقف شده است
سودآوری به قیمت جانِ کارگران/ ۲۴ معدنکار از ابتدای پاییز به کام مرگ کشیده شدند
نتیجه صحت انتخابات پس از جمع بندی گزارش‌ها اعلام می‌شود
مبادله با کشور حاضر در لیست سیاه FATF مبادله‌ای مساله‌ساز و مشکل‌ساز است/ مسئولیت زیان تحمیل شده به کشور را چه کسی به عهده خواهد گرفت؟
آخرین خبرها از نتایج شمارش آرا در حوزه‌های انتخابیه سراسر کشور
رهبر انقلاب: هر کسی به منافع ملی کشور علاقه‌مند است، در انتخابات شرکت می‌کند
۹۸ درصد صندوق های آرای کشور آنلاین به هم متصل هستند/ وزیر کشور تلاش کند همه مراحل انتخابات سال ۱۴۰۰ کاملا الکترونیکی باشد
انتخابات با همه تفاوت‌ها و با همه ترجیح‌ها بهترین راه برای قوی کردن کشور است / دو کشور و یک رژیم حامی تروریسم مانع تمدید زمان ایران از سوی FATF شده‌اند
درخواست شفاهی افغانستان برای تعلیق پروازهای ایران/ تمام پروازهای کویت-ایران لغو شد/انجام پروازهای ایران به عراق فقط برای انتقال عراقی‌ها
برای مقابله با کرونا منابع ویژه اختصاص می‌دهیم
همه امور و سرنوشت کشور را مردم یا به صورت مستقیم و یا به صورت غیرمستقیم تعیین می‌کنند
موسوی: تحریم اخیر، چیزی جز ناکامی و شکست سیاست فشار حداکثری رژیم آمریکا نیست
خاتمی: پایان انتخابات آغاز رفاقت میان کاندیداهاست
استارت آپ هاى سياسى
چرا انتخاب آرامش، چرا اولویت فرهنگ!
بانک مرکزی وایجاد فضای اعتماد
تخلفات انتخاباتی و راهکارهای مقابله
حضور حداکثری در «انتخابات» آمریکا را به بن‌بست راهبردی خواهد برد
مجلس برای سرنوشت ما مهم است/ نگویید که چون هم حزبی‌های ما تایید نشدند هر کسی می‌خواهد به مجلس برود
بیشتر
کد خبر: 123477 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۱/۶ - 10:59
ضرورت بررسی «پرونده املاک نجومی» به دور از فشار سیاسی/ باید بدون جانبداری رای منصفانه‌ صادر شود
عضو کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس :

ضرورت بررسی «پرونده املاک نجومی» به دور از فشار سیاسی/ باید بدون جانبداری رای منصفانه‌ صادر شود

عضو کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس گفت: پرونده املاک نجومی متاسفانه سیاسی است و باید اجازه دهیم قوه قضاییه به دور از نگاه و فشار سیاسی فرآیند قانونی را طی کند و رای منصفانه‌ و به دور از جانبداری صادر کند.

آرمان ملی -به گزارش آرمان ملی به نقل از ایلنا،«ابوالفضل ابوترابی» عضو کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس در خصوص پرونده املاک نجومی که روند رسیدگی به آن به سختی انجام می‌شود، اظهار داشت: فرآیند دادرسی در کشور سخت و زمان‌بر است به ویژه در مورد املاک به این دلیل که سیستماتیک رسیدگی نمی‌شود، کندی کار بیشتر است.

وی با بیان اینکه رسیدگی به پرونده‌های املاک در قوه قضاییه زمانبر است، اظهار داشت: زمانبر بودن رسیدگی به پرونده املاک تنها مربوط به املاک نجومی نیست، بلکه رسیدگی به تمامی پرونده‌های املاک زمان طولانی می‌برد که در کشورهای پیشرفته دنیا نیز همینگونه است، لذا حتی کشورهای پیشرفته نیز پرونده‌های سنگین این چنینی را در مدت زمان بیشتری مورد بررسی قرار می‌دهند و این مساله تنها مربوط به ایران نیست.

 پرونده املاک نجومی متاسفانه سیاسی است

او در پاسخ به این سوال که چرا طرح تحقیق و تفحص از املاک نجومی در مجلس انجام نشد؟ اظهار داشت: مساله املاک نجومی متاسفانه سیاسی است. ما باید ریشه اطاله دادرسی را در مجلس تعیین و به قوه قضاییه ارسال کنیم و همچنین اجازه استخدام بیشتری از قضات را برای تسریع در امور صادر کنیم.

وی با اشاره به ناهمخوانی بودجه قوه قضاییه با حجم بالای پرونده‌های ورودی به آن گفت: باید به صورت ریشه‌ای به داد قوه قضاییه رسید، چرا که به هیچ عنوان ماموریت‌های این قوه نسبت به حجم ورودی پرونده و با توجه به بودجه سالیانه‌ای که مجلس به آن می‌دهد، تناسب ندارد. اگر بخواهیم اطاله دادرسی را در ایران به کمک قوه قضاییه ریشه‌کن کنیم باید قوانین پیشگیرانه در زمان قانون‌گذاری در نظر گرفته شود.

مجلس برای تسریع رسیدگی در پرونده‌ها باید به قوه قضاییه کمک کند

مجلس یک محکمه سیاسی است و اگر هیاهو برای تحقیق و تفحص از پرونده املاک و رد آ‌ن در مجلس مطرح می‌شود، یعنی مساله سیاسی شده است.

ابوترابی در پاسخ به این سوال که برای اینکه برچسب سیاسی از پرونده املاک نجومی برداشته شود و به تخلفات پرونده با سرعت بیشتری رسیدگی شود، مجلس باید چه کار کند؟ گفت: مجلس باید به کمک قوه قضاییه بیاید، تا بتواند پرونده‌ها را هر چه سریعتر رسیدگی کند و اگر قوه در این باره نظر دهد، دیگر انگ سیاسی نیز به این پرونده وارد نمی‌شود.

وی خاطرنشان کرد: مجلس یک محکمه سیاسی است، در حالی که قوه قضاییه یک محکمه قضایی است و اگر هیاهو برای تحقیق و تفحص و رد آ‌ن در مجلس مطرح می‌شود، یعنی مساله سیاسی شده، چرا که همانطور که گفتم اساسا مجلس محکمه سیاسی است، در نتیجه اگر بخواهیم انگ سیاسی از پرونده املاک نجومی برداشته شود، باید مستقیما در محکمه قضایی به آن رسیدگی شود و مجلس هم باید بودجه کافی را اختصاص دهد تا اطاله دادرسی کاهش یابد.

او در پاسخ به این سوال که چرا کمیسیون اصل ۹۰ به این پرونده ورود نمی‌کند، گفت: باید اجازه دهیم قوه قضاییه به دور از نگاه سیاسی و فشار سیاسی فرآیند قانونی را طی کند و رای منصفانه‌ و به دور از جانبداری صادر کند. مجلس پرونده‌های سنگین را رصد می‌کند، چرا که افکار عمومی پاسخ می‌خواهد و باید اقناع شود.

ایران، دومین کشور تولیدکننده پرونده در محاکم قضایی

حدنگاری املاک در اداره ثبت اسناد در پیشگیری و کاهش پرونده‌ها بسیار موثر است که متاسفانه مجلس بودجه آن را اختصاص نمی‌دهد.

ابوترابی درباره علت کندی رسیدگی به برخی پرونده‌ها اظهار داشت: باید یک سری واقعیات را پذیرفت؛ متاسفانه به این دلیل که قوانین ما به شدت به سمت جرم‌انگاری پیش رفته است، امروزه به تناسب جمعیت، ایران دومین کشور در زمینه تولید پرونده در محاکم قضایی است و این باعث شده است که امروز با یک جمعیت حدود ۸۰ میلیونی معادل کشور هندوستان با بیش از یک میلیارد جمعیت پرونده تولید کنیم.

او ادامه داد: ایران دومین کشور تولیدکننده پرونده در محاکم قوه قضاییه به نسبت جمعیت است، چرا که در قوانین ما جرم انگاری به شدت زیاد است. همچنین قوانین به سمت پیشگیری و یا به قول مرحوم آ‌یت‌الله شاهرودی (رییس اسبق قوه قضاییه) به سمت بهداشت قضایی پیش نرفته و باید قوانین را به سمتی برد که از وقوع جرم پیشگیری شود.

حذف کاغذ در قوه قضاییه تا سه سال آینده

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با بیان اینکه قوانین بد باعث تعدد پرونده در محاکم قضائی شده است، تصریح کرد: قوانین ما مبتنی بر پیشگیری نیست و علت اطاله دادرسی حجم عمده پرونده‌ها در قوه قضاییه است، به طوری که یک قاضی به صورت میانگین نسبت به معیارهای جهانی چهار برابر بیشتر پرونده رسیدگی می‌کند. همچنین با این حجم انبوه پرونده‌ها، تناسب نیروی انسانی، کارشناس و کارمند برای قوه قضاییه در نظر گرفته نشده است. در حال حاضر با این حجم انبوه پرونده‌ها و با جمعیت حدود ۸۳ میلیون نفر، حدود ۱۱ هزار قاضی داریم، در حالی که کشور همسایه ما ترکیه با همین حدود جمعیت و به رغم آنکه تولید پرونده‌ها در آن کشور خیلی کمتر از ایران است، ۲۴ هزار قاضی دارد.

ابوترابی با اشاره به اینکه اخیرا اقدامات بسیار خوبی در خصوص سیستماتیک کردن قوه قضاییه از جمله ابلاغ الکترونیکی پرونده‌ها انجام شده است، گفت:‌ اما این حرکت هم هنوز ناقص است و اگر با همین سرعت پیش برویم، می‌توانیم تا سه سال آینده کاغذ را از قوه قضاییه حذف کنیم. در این زمینه مجلس باید بودجه کافی را در اختیار قوه قضاییه قرار دهد که همت کافی را نمی‌کند.از جمله مسایلی که بسیار می‌تواند در پیشگیری و کاهش پرونده‌ها موثر باشد، حدنگاری املاک در اداره ثبت اسناد است که متاسفانه مجلس بودجه آن را اختصاص نمی‌دهد و همچنین مجلس بودجه مکانیزه کردن قوه قضائیه را نیز نداده است.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.