انتخاب تاریخ:   /  /   
ویژه‌نامه سرداران دیار کرمان برلیان نت
سیاسی
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
پیامدهای تصمیمات سیاسی در اقتصاد
صیانت از آرای مردم؛ اولین وظیفه مسئولان
پارسایی: جلوی بحرانی‌تر شدن شیوع کرونا در کشور گرفته شود
سودآوری به قیمت جانِ کارگران/ ۲۴ معدنکار از ابتدای پاییز به کام مرگ کشیده شدند
آخرین خبرها از نتایج شمارش آرا در حوزه‌های انتخابیه سراسر کشور
پروازهای چین عامل ورود کرونا به ایران نیست/ در حال حاضر تمام پروازها متوقف شده است
رهبر انقلاب: هر کسی به منافع ملی کشور علاقه‌مند است، در انتخابات شرکت می‌کند
مبادله با کشور حاضر در لیست سیاه FATF مبادله‌ای مساله‌ساز و مشکل‌ساز است/ مسئولیت زیان تحمیل شده به کشور را چه کسی به عهده خواهد گرفت؟
۹۸ درصد صندوق های آرای کشور آنلاین به هم متصل هستند/ وزیر کشور تلاش کند همه مراحل انتخابات سال ۱۴۰۰ کاملا الکترونیکی باشد
انتخابات با همه تفاوت‌ها و با همه ترجیح‌ها بهترین راه برای قوی کردن کشور است / دو کشور و یک رژیم حامی تروریسم مانع تمدید زمان ایران از سوی FATF شده‌اند
نتیجه صحت انتخابات پس از جمع بندی گزارش‌ها اعلام می‌شود
درخواست شفاهی افغانستان برای تعلیق پروازهای ایران/ تمام پروازهای کویت-ایران لغو شد/انجام پروازهای ایران به عراق فقط برای انتقال عراقی‌ها
برای مقابله با کرونا منابع ویژه اختصاص می‌دهیم
همه امور و سرنوشت کشور را مردم یا به صورت مستقیم و یا به صورت غیرمستقیم تعیین می‌کنند
موسوی: تحریم اخیر، چیزی جز ناکامی و شکست سیاست فشار حداکثری رژیم آمریکا نیست
خاتمی: پایان انتخابات آغاز رفاقت میان کاندیداهاست
چرا انتخاب آرامش، چرا اولویت فرهنگ!
استارت آپ هاى سياسى
بانک مرکزی وایجاد فضای اعتماد
تخلفات انتخاباتی و راهکارهای مقابله
حضور حداکثری در «انتخابات» آمریکا را به بن‌بست راهبردی خواهد برد
مجلس برای سرنوشت ما مهم است/ نگویید که چون هم حزبی‌های ما تایید نشدند هر کسی می‌خواهد به مجلس برود
چرا انتخاب آرامش، چرا اولویت فرهنگ!
شورای نگهبان با چشمان بسته نسبت به جریان‌های سیاسی قضاوت می‌کند
احتمالا فرصت پیوستن ایران به FATF بدون قید شرط تمدید نمی‌شود
سازوکار شورای ائتلاف را قبول نداریم/ مردم اجازه ندهند عملکرد مسئولان و ردصلاحیت‌ها موجب قهر آنها با صندوق رای شود/ «تصمیم چند نفره» نامش «ائتلاف» نیست
مشارکت در انتخابات حدود ۴۰ درصد خواهد بود/ با وجود مشارکت اندک هم اصولگرایان پیروز انتخابات تهران نمی‌شوند
شاهد پیک زمستانه آنفولانزا هستیم/ ۵۶ نفر در پاییز فوت کردند
ضرورت واقع بینی انتخاباتی مسئولان
چرا شورای عالی اصلاح طلبان لیست نداد
هزاران نفر از مردم آذربایجان شرقی با رهبر انقلاب دیدار کردند
محکومیت قضایی ۵٠ مفسد اقتصادی/ احکام محیط زیستی‌ها قطعی شد/ جلسات محاکمه طبری از اسفندماه آغاز می‌شود
دلار به زیر ۱۴ هزار تومان برمی‌گردد/ تصمیم جلسه FATF تاثیری در بازار ارز ندارد/ تورم بالای ۲۰ درصدی پیش‌بینی نشده است
شورای نگهبان از پیروزی و شکست هیچ جناحی منتفع یا متضرر نمی‌شود
آمریکایی ها دچار سرگیجه سیاسی شده اند
امیدوارم در سه روز آینده فضایی را ایجاد کنیم که مشارکت بالا رقم بخورد/ برخی رفتارها مردم را عصبانی کرده است
اگر یک لیست از سوی جبهه اصلاحات داده می‌شد، زبیاتر بود/ مردم تهران اصلاح‌طلب هستند
ارایه گزارش‌های مردمی از تخلفات انتخاباتی به شورای نگهبان
پرسش‌های بی پاسخ
نظر مردم و پندار رئیس جمهور
انتخابات نماد برجسته نقش آفرینی مردم است
دانشگاه‌ها همیشه در ایام انتخابات از فعال‌ترین گروه‌ها در جامعه بوده‌اند
رییسی: به قوه قضاییه قوی می‌اندیشیم نه قوه قضاییه بزرگ
اختلال اینترنتی نداریم، حمله سایبری است
نمی‌خواهیم عرصه را در داخل به حاکمیت تندروها بسپاریم/ امیدواریم نظر مردم را به سمت لیست یاران هاشمی برگردانیم
درباره فرآیند نهایی شدن لیست شورای ائتلاف خیلی حرف دارم/ پایداری‌ها اگر به قدرت برسند، دنیا را در اندیشه خود محدود می‌کنند/ برخی، اسلامی می‌خواهند که حجت‌الاسلامش خودشان باشند
امروز با وجود نهادهای موازی مجلس دیگر در رأس امور نیست/ اگر می‌خواهند «مجمع تشخیص» قوه چهارم باشد، رفراندوم برگزار کنند
اگر می‌خواهیم مجلس به مجلس نظامی‌ها تبدیل نشود باید در انتخابات شرکت کنیم/ برخی مساجد و مراکز مذهبی را برای جوسازی در اختیار گرفته‌اند/ عده‌ای با پرونده‌های قضایی قطور کاندیدا شده‌اند
لیست انتخاباتی؛ وزن‌کشی احزاب
بیشتر
کد خبر: 122062 | تاریخ : ۱۳۹۸/۷/۱۴ - 10:42
فضای پنهان‌کاری و محافظه‌کاری در همه اجزای حاکمیت وجود دارد/ شفافیت آراء نمایندگان ۸۰ درصد آثار مثبت دارد
رئیس فراکسیون شفاف‌سازی مجلس:

فضای پنهان‌کاری و محافظه‌کاری در همه اجزای حاکمیت وجود دارد/ شفافیت آراء نمایندگان ۸۰ درصد آثار مثبت دارد

یک نماینده مجلس با اشاره به معایب و مزایای طرح شفافیت آرا گفت: در مجموع فضای پنهان کاری و محافظه کاری در در همه اجزای حاکمیت وجود دارد و این روی مجلس هم سایه انداخته است. انکار هم نمی‌کنم که ممکن است گروه‌های فشار هم باشند و بخواهند تهدید کنند، اینها آن تبعات منفی است که در کنار آثار مثبت وجود دارد.

آرمان ملی - به گزارش آرمان ملی به نقل از ایلنا، محمود صادقی نماینده مردم تهران و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در گفت‌و‌گو با خبرنگار سیاسی ایلنا درباره شفافیت آراء نمایندگان گفت: بارها در این مورد اظهارنظر کرده‌ام و در فراکسیون شفافیت جلساتی داشته‌ایم. در برنامه راهبردی که تهیه کرده‌ایم در ابتدا این موضع را یکی از ضرورت‌ها و اولویت‌های خودمان قرار دادیم و در پی شفافیت همه نهادهایی که درباره حقوق عمومی و مردم تصمیم‌گیری می‌کنند، بودیم.

وی ادامه داد: شفافیت در همه اجزاء کاری پارلمان از جمله در آرای نمایندگان بر اساس بررسی‌ها و دیدگاهی که فراکسیون شفاف‌سازی انجام داده است، می‌تواند به افزایش کیفیت کار مجلس و افزایش عملکرد خود نماینده کمک کند و در مجموع منجر به نظارت بیشتر مردم و پاسخ‌گویی بیشتر مجلس شود.

رئیس فراکسیون شفاف سازی مجلس با بیان اینکه این طرح هر چند که ممکن است محدودیتی‌هایی در کار نمایندگان ایجاد کند اما آثار بسیار مثبتی دارد، در مورد تبعات منفی آن گفت: طبیعتا این طرح تبعات منفی دارد اما با آثار مثبت آن قابل مقایسه نیست؛ در حال حاضر در مجلس اصل بر مخفی بودن رای است و شفافیت و علنی بودن رای نیاز به رای‌گیری دارد، که من معتقد هستم این باید برعکس باشد یعنی اصل برعلنی و شفاف بودن باشد و در مواردی که نیاز است رای مخفی باشد، رای‌گیری بشود.

وی ادامه داد: راه را کامل نبندیم اصل بر شفافیت باشد اما با پیشنهاد تعدادی از نمایندگان و رای‌گیری اعلام کنند که رای مخفی باشد.

این نماینده اصلاح‌طلب مجلس گفت: در حال حاضر و در دهه‌های اخیر بسیاری از پارلمان‌های دنیا به سمت شفافیت پارلمانی رفته‌اند، بیش از ۸۰ کشور دنیا رای‌گیری‌هایشان علنی است، حتی خود اتحادیه اروپا طی دستور العملی موظف شد که آرا نمایندگانشان با شفافیت اعلام شود.

وی درباره این موضوع که در کشورهای دیگر به علت وجود احزاب قدرتمند شفاف‌سازی می‌تواند موثرتر باشد و تنها بار فشار را بر دوش نمایندگان قرار ندهد، گفت: ما نمی‌توانیم همه محاسن را یک‌جا داشته باشیم، واقعا خلا وجودی احزاب در نظام سیاسی ما که ابعاد مختلفی دارد حس می شود، اما منافاتی با آن ندارد.

این عضو کمیسون آموزش درباره برخی نگرانی‌ها راجع به اینکه ممکن است برخی وزرا به مناطقی که نماینده آنها رای مخالف داده، رسیدگی نکنند، تاکید کرد: اتفاقا موارد مطرح شده باعث می‌شود که نماینده شجاعت و صداقت داشته باشد که بتواند در مخالفت با وزیر صحبت بکند یا رای منفی بدهد در عین حال بعد از اینکه وزیر رای بیاورد و تعامل داشته و همکاری داشته باشد یعنی فضا از این حالت فعلی خارج شود و شفافیت برقرار بشود، وزیر جرأت نمی‌کند به دلیل اینکه نماینده‌ای رای منفی داده است، به آن منطقه بی توجهی کند .

وی ادامه داد: در مجموع فضای پنهان کاری و محافظه کاری در در همه اجزای حاکمیت وجود دارد و این روی مجلس هم سایه انداخته است. انکار هم نمی‌کنم که ممکن است گروه‌های فشار هم باشند و بخواهند تهدید کنند، اینها آن تبعات منفی است که در کنار آثار مثبت وجود دارد ۸۰ درصد تبعات مثبت است و ۲۰ درصد هم تبعات منفی دارد که باید آنجا هم سبک و سنگین کرد و باید حرکتی در این زمینه انجام شود.

این عضو فراکسیون امید درباره شفافیت دیگر نهاد‌های انتصابی و انتخابی گفت: ما آنها را نیز در فراکسیون شفافیت پیش‌بینی کرده بودیم و در لایحه‌ای که دولت تحت عنوان شفافیت داده است پیش بینی شده که همه دستگاه‌ها از جمله شورای نگهبان، مجمع تشخیص مصلحت نظام و خبرگان رهبری شفاف شوند، البته عیوبی دارد اما اگر تصویب بشود می‌تواند موضوع شفافیت را فراگیر کند.

رئیس کارگروه پایش شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان در ادامه درباره فعالیت این کارگروه گفت: این کارگروه کار خودش را با مسئولیت من و اعضای شورای سیاست‌گذاری جلو می‌برد تا الان دو شیوه‌نامه تهیه کردیم و به تصویب نهایی شورا رسیده است؛ یکی آیین‌نامه شفافیت و دیگری هم شیوه‌نامه سنجش عملکرد منتخبان است که شامل نمایندگان مجلس، اعضای شورای‌شهر و به طور کلی هر کسی که توسط اصلاح‌طلبان انتخاب شده، از جمله رئیس‌جمهور هم می‌شود.

وی ادامه داد: این شیوه‌نامه را آماده کرده‌ایم که به فراکسیون امید هم ابلاغ شده است و نمایندگان عضو فراکسیون امید طبق این شیوه‌نامه موظف هستند که عملکرد خودشان را از بخش‌های مختلف مجلس که در دو بخش داده‌های ثبتی و خوداظهاری نماینده است بگیرند و به دبیرخانه فراکسیون بدهند. چند نظرسنجی هم وجود دارد که گردآوری می‌شود و بعد مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

صادقی در مورد اینکه آیا موارد تنبهی برای افرادی که عملکرد مناسبی نداشته در نظر گرفته شده است، گفت: در حال حاضر بیشتر بحث سنجش را داریم ابتدا باید گزارش عملکرد در بیاید سنجیده بشود، که البته تبدیل کار کیفی به کمی کار سختی هم هست.

وی گفت: فعلا اولین کارکردی که این شیوه‌نامه می‌تواند داشته باشد، انتخابات آینده است یعنی این امتیازبندی‌ها بر اساس گزارشات این شیوه است که  در اختیار کمیته‌ای که کاندیداها را تعیین می‌کند قرار می‌گیرد و عملکرد نمایندگان فعلی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.